|

Zaproszenie na Dzień Otwartych Ogrodów

Fundacja „Ogrody dla Zdrowia” zaprasza na pierwsze z cyklu spotkań pn. „Otwarte Ogrody”. To nowa idea promująca ogrodnictwo. Ale nie tylko… – Misją naszej fundacji jest popularyzacja ogrodnictwa jako sposobu na zdrowe, długie i satysfakcjonujące życie. Pragniemy również fundować stypendia dla studentów pielęgniarstwa, aby nie wyjeżdżali za granicę, lecz zapewniali troskliwą opiekę pacjentom w Polsce – podkreśla Ewa Kosowicz-Nelke, która z wykształcenia jest rolnikiem, a także lektorem języka angielskiego, a prywatnie pasjonatką ogrodnictwa i zdrowego stylu życia.

„Otwarte Ogrody” promują także inny cel – zachęcenie młodych ludzi do wyboru pielęgniarstwa jako zawodu, poprzez fundowanie stypendiów. – Dlatego otwieramy nasze ogrody – na razie tylko dwa, ale mamy nadzieję, że wkrótce dołączą do nas inni właściciele pięknych ogrodów, którzy zechcą wspólnie z nami działać. Jako Fundacja zachęcamy właścicieli pięknych ogrodów dużych, małych i średnich, aby zechcieli otworzyć je dla zwiedzających. Dajmy okazję tym, którzy nie mają możliwości spędzenia czasu wśród kojącej zieleni. Podzielmy się swoim doświadczeniem z tymi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem i uczmy się od innych podziwiając ich dokonania. Bierzmy udział w „Dniach Otwartych Ogrodów” – otwierając dla publiczności swoje prywatne raje wtedy, gdy wyglądają one najpiękniej. A równocześnie sami lub przy pomocy wolontariuszy zbierajmy datki na stypendia dla przyszłych pielęgniarek. Większość z nas będzie zapewne potrzebowała ich pomocy i serdecznej opieki – zaznacza pani Ewa.

Fot. arch. prywatne

W niedzielę, 22 maja od godziny 13.00 do 17.00 otwarte będą ogrody Ewy i Romana Nelke w Chwałkowie Kościelnym 126 (przy drodze na Jaraczewo) oraz ogród państwa Zdunków w Chwalęcinie nr 9.

Zainteresowanych roślinami z przyjemnością oprowadzimy i odpowiemy na wszelkie pytania, a dla tych, którzy nie pasjonują się ogrodnictwem będzie to okazja do relaksu wśród zieleni i kwiatów. Będzie też poczęstunek i hamak do odpoczynku – zapewniają organizatorzy

VW_Berdychowski_400_150(1)

Inspiracją dla Fundacji „Ogrody dla zdrowia” są działania „National Garden Scheme” w Wielkiej Brytanii. – Organizacja ta od prawie stu lat skupia właścicieli ogrodów, którzy otwierają je odpłatnie dla publiczności a zgromadzone w ten sposób środki przeznaczone są na dobroczynność. Honorowym prezesem NGS jest Karol Książę Walii, co świadczy o prestiżu tej organizacji. Dzięki niej można zwiedzać najpiękniejsze brytyjskie ogrody a organizacje charytatywne otrzymują miliony funtów. W 2022 roku będzie można odwiedzić aż 3600 prywatnych ogrodów w UK. Również w wielu europejskich miastach organizowane są „Dni Otwartych Ogrodów”. Wierzymy, że i w Polsce ten sposób finansowania działalności charytatywnej się przyjmie – mamy przecież wiele pięknych, wartych poznania ogrodów – dodaje Ewa Kosowicz-Nelke.