Co ma zrobić gmina Śrem z martwymi noworodkami, których rodzice nie chcą pochować?!

Chłodnia w prosektorium w Śremie
Chłodnia w prosektorium w Śremie

Jednym z punktów programu ostatniej (27.03) sesji Rady Miejskiej w Śremie było podjęcie uchwały w sprawie ustalenia sposobu organizacji pogrzebu przez gminę Śrem dla osób zmarłych oraz pochówku dzieci martwo urodzonych.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

Punkt pierwszy uchwały brzmi następująco: „Organizacja pogrzebu oraz pochówku przez gminę Śrem przysługuje osobom zmarłym oraz dzieciom martwo urodzonym na jej terenie, bez względu na czas trwania ciąży, jeżeli nie ustalono osób uprawnionych do pochówku lub osoby uprawnione nie skorzystały z tego prawa”.

Zgodnie z ustawą z 2004 roku o pomocy społecznej do obowiązkowych zadań własnych gminy należy organizacja pogrzebu, w tym także dla osób bezdomnych.

Zdarza się średnio raz na dwa-trzy lata, że organizujemy pochówek zmarłej osoby bezdomnej.

– informuje Maria Świdurska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Śremie

Nigdy dotąd w czasie pracy pani Świdurskiej nie zdarzyło się, aby gmina musiała pochować martwo urodzone dzieci.

Dnia 3 marca 2025 r. do Centrum Usług Społecznych w Śremie wpłynęło pismo ze Szpitala Powiatowego im. Tadeusza Malińskiego w Śremie z prośbą o organizację pochówku martwo urodzonych dzieci.

W ostatnim czasie spotkaliśmy się z sytuacjami, w których rodziny zrzekły się prawa do pochówku martwo urodzonych płodów przed dwudziestym drugim tygodniem ciąży. W takim przypadku szpital jest zobowiązany do działania zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami. To sytuacja wyjątkowa i incydentalna.

– wyjaśnia Michał Sobolewski, prezes zarządu Szpitala Powiatowego im. Tadeusza Malińskiego w Śremie Sp. z o.o.

Pismo ze szpitala uruchomiło procedurę podjęcia uchwały, która – jak czytamy w uzasadnieniu – „pozwoli na określenie stałych zasad obowiązujących w jednakowym zakresie dla każdego pochówku organizowanego przez gminę Śrem. Niniejsza uchwała wskazuje katalog czynności niezbędnych do należytego sprawienia pogrzebu i pochówku, co pozwoli na sfinansowanie jedynie koniecznych wydatków. Zadanie to rodzi skutki finansowe dla gminy Śrem, dlatego środki na jego realizację powinny być zabezpieczone w rozdziale 85214 budżetu gminy. W związku z powyższym podjęcie uchwały należy uznać za zasadne”.

Podczas sesji uchwała została przyjęta jednomyślnie – osiemnastoma głosami „za”. Trzech radnych było nieobecnych.

Po uprawomocnieniu się uchwały Centrum Usług Społecznych podpisze porozumienie ze Szpitalem w Śremie w sprawie procedur związanych z organizacją pochówku martwo urodzonych dzieci.

Pochówek tych dzieci będzie się odbywał zbiorowo w dniach 25 marca (Dzień Świętości Życia) oraz 15 października (Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego) lub w kolejnym dniu roboczym przypadającym po tych terminach.

Obecnie martwe noworodki, o których mowa w piśmie szpitalnym, znajdują się w chłodni prosektorium. Zakład pogrzebowy odpowiedzialny za pochówek dokona kremacji szczątków, które – zgodnie z uchwałą – spoczną 15 października w specjalnej mogile na Cmentarzu Komunalnym w Śremie.

Obserwuj nas w Google News

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *