Kmp Toruń
Tylko minionej doby doszło do trzech śmiertelnych wypadków / fot. KMP Toruń

Już działa mapa śmiertelnych wypadków – wakacje 2024

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

Wakacje to czas, na który wszyscy czekamy z utęsknieniem. To okres, kiedy dzieci i dorośli wyruszają na długo wyczekiwane wakacyjne wojaże, aby cieszyć się wolnym czasem i odpoczynkiem. Jednak, aby nasze wakacje były naprawdę udane, musimy pamiętać o bezpieczeństwie na drogach.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Dzieci, które są szczególnie podekscytowane wyjazdami, również pragną być bezpieczne na drogach. Ich bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od odpowiedzialności dorosłych, zarówno rodziców, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Kluczem do bezpiecznych podróży jest rozwaga i odpowiedzialność na drogach. Przede wszystkim należy zwolnić – nadmierna prędkość jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do wypadków. Utrzymanie odpowiedniej prędkości pozwala na szybszą reakcję w sytuacjach zagrożenia i zwiększa szanse na uniknięcie kolizji.

Po prostu kierowcy noga z gazu. Pośpiech nas gubi, jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji. A czasami kilka sekund decyduje o ludzkim zdrowiu, a nawet życiu – do kierujących apeluje śremska policjantka.

Podczas wakacyjnych wojaży szczególnie ważne jest zachowanie bezpiecznych odległości między pojazdami. Najechanie na tył innego samochodu to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków. W zatłoczonych miejscach turystycznych, gdzie ruch jest wzmożony, należy zachować dodatkową ostrożność i cierpliwość.

Śremscy policjanci przez całe wakacje będą na posterunku, aby sprawdzać stan trzeźwości kierujących podróżujących drogami powiatu śremskiego. Tradycyjnie już, policjanci będą też zwracali uwagę czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, korzystają z pasów bezpieczeństwa, właściwie przewożą dzieci w pojazdach. Generalnie funkcjonariusze będą reagować na wszystkie przypadki nieprzestrzegania przepisów, w szczególności te skutkujące niebezpiecznymi zdarzeniami na drogach – mówi podinsp. Ewa Kasińska ze śremskiej policji.

Z policyjnych obserwacji wynika, że brawura i brak rozwagi są często spotykane u młodych kierowców. Młodzieńcza pewność siebie często idzie w parze z brakiem doświadczenia i umiejętności przewidywania zagrożeń. Dlatego ważne jest, aby młodzi kierowcy zdawali sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka spoczywa na ich barkach. Dobrze jest, aby starsi, bardziej doświadczeni kierowcy dawali dobry przykład i przypominali młodym o zasadach bezpieczeństwa.

Jak co roku w okresie wakacyjnym policja udostępnia również narzędzie, które ma nam uzmysłowić, ile istnień ludzkich zostało zabitych na polskich drogach. Wraz z rozpoczęciem wakacji letnich uruchomiona została interaktywna mapa „Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2024”. – Ma ona ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi każdego dnia na polskich drogach – wyjaśnia policjantka E. Kasińska.

Tylko w dwa pierwsze wakacyjne dni na polskich drogach doszło do sześciu wypadków śmiertelnych. Życie w nich straciło sześć osób, a to dopiero początek wakacji.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]