Oddanie Śremu i parafii farnej Najświętszemu Sercu Jezusowemu

W piątek 23 czerwca 1922 r. po oktawie Bożego Ciała, w dniu poświęconym czci Najświętszego Serca Jezusa, Burmistrz Śremu Czesław Dutkiewicz wraz z ks. dziekanem Janem Beisertem uroczyście zawierzyli miasto i parafię Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
Na wniosek burmistrza Czesława Dutkiewicza Magistrat oraz Rada miejska jednomyślnie zagłosowały, by oddać miasto pod opiekę Najświętszego Serca Jezusowego. Dowiedziawszy o tej uchwale proboszcz parafii farnej ks. dziekan Jan Beisert, postanowił połączyć z tą uroczystością i zawierzyć parafię również pod opiekę NSJ. Rada i Reprezentacja Parafialna jednomyślnie się zgodziły na propozycją kapłana.
Już dzień wcześniej rozpoczęły się przygotowania. Ołtarz przy ratuszu postawił mistrz stolarski Leon Rożenny – właściciel narożnego domu przy ul. Wawrzyniaka i Rynku. Natomiast kwiaty i inne rośliny ozdobne nadesłał pan Skrzydlewski, dziedzic Mechlina. Kolejne prace trwały od wczesnych godzin piątkowych. Panienki z biur magistrackich dekorowały ołtarz oraz salę i z tego powodu musiały wstać już o 4.00 rano.
Rano w piątek 23 czerwca 1922 roku o godz. 9.00 odbyła się kościele farnym uroczysta wotywa, podczas której członkowie Magistratu, Rady miejskiej, Dworu kościelnego, reprezentanci parafii oraz urzędnicy miejscy przystąpili do wspólnej Komunii Świętej.
Następnie wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem z kościoła i doszedłszy na rynek – zatrzymała się przy ołtarzu przed ratuszem ustawionym i pięknie przystrojonym. Pogoda była wspaniała, a kolumna wiernych wyglądała pięknie. Brały bowiem udział w niej wszystkie bractwa, cechy, panie i dziewczynki z obrazami, Bractwo strzeleckie, Straż ogniowa (ówczesna pożarna) oraz sokoły miejscowe. Pieśni kościele przygrywała orkiestra miejscowego Towarzystwa Muzycznego. Las chorągwi i proporców łopotał podniośle na wietrze.
Na rynku wojsko ustawiło się w czworobok, przed ołtarzem zaś zajęli miejsca przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Z prawej strony ołtarza umieszczono figurę NSJ przeznaczoną dla kościoła pw. NMP Wniebowziętej, z lewej zaś obraz do sali posiedzeń Rady miejskiej. Po dokonaniu poświeceń figury i obrazu przemówił ks. Jan Beisert w podniosłych słowach do zgromadzonych.
„Odtąd będziecie mieli panowie w sali swych obrad jednego członka więcej, a Ten na pewno was w trudnych chwilach nie opuści, o ile do Niego z całem zaufaniem uciekać będziecie.”
– powiedział proboszcz śremskiej Fary.
Nastąpiło wniesienie obrazu przez włodarzy miasta do sali posiedzeń rady miejskiej, który umieszczono na udekorowanym kwiatami miejscu. Następnie powrócili do ołtarza ks. dziekan i burmistrz, którzy odczytali odpowiednio: akt oddania parafii oraz akt oddania miasta pod opiekę Najświętszego Serca Jezusa. Wojsko oddało 3 razy salwę honorową i wybrzmiało odśpiewane chórem „Święty Boże, Święty Mocny”.
Procesja z powrotem udała się do kościoła. Przed baldachimem członkowie Dozoru i reprezentacji parafii nieśli figurę z Sercem Pana Jezusa. Następnie umieszczono ją na przygotowanym ołtarzu, przy którym odmówiono litanię do Serca Jezusowego. Potem odbyła się uroczysta suma. Śpiew wykonało na chórze Koło Śpiewackie przy towarzyszeniu orkiestry Towarzystwa Miłośników Muzyki.
Po sumie odbyła się od razu ceremonia poświęcenia Krzyża przy moście miejskim nad Wartą. Krzyż zakupiła parafia 20 lat wcześniej, lecz ustawić go nie mogła, ponieważ władze pruskie nie pozwoliły na to. Dopiero za zgodą władz polskich krzyż umieszczony został przy prawym wejściu na Stare Miasto.
Pogoda była do samego południa przepiękna. Po nabożeństwie liczne rzesze wiernych przybywały do Sali obrad w Ratuszu, aby pomodlić się przy obrazie Najsłodszego Serca Jezusowego.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.