Dsc 1952
12 drużyn ze szkół podstawowych wzięło udział w konkursie o Pileckim/ fot. W. Kaptur
  • Home
  • Aktualności
  • W śremskim ekonomie odbył się konkurs o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

W śremskim ekonomie odbył się konkurs o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Witold Pilecki – bohater niezwyciężony. Uczniowie szkół podstawowych mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę o rotmistrzu w konkursie, który odbył się w śremskim ekonomie. Znamy wyniki.


Berdychowski Kwiecien2 2024

We wtorek (9 kwietnia) miał miejsce konkurs pt. ,,Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater Niezwyciężony”, który dotyczył życia i działalności Witolda Pileckiego. Konkurs o rotmistrzu Pileckim stał się pewną tradycją w śremskim ekonomie. Został przeznaczony dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. W tym roku zgłosiło się 12 drużyn dwuosobowych.

Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. C. Ratajskiego w Śremie oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Koordynowali go: Anita Błąkała – Lewek, Katarzyna Grzegorczyk i Dominika Sobczyk. Celem konkursu jest propagowanie idei i wartości bliskich rotmistrzowi Pileckiemu, a także zaciekawienie młodych ludzi historią Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.

Przed rozpoczęciem I etapu konkursu uczestnicy wysłuchali wykładu Dominiki Sobczyk, pracownicy Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej oraz absolwentki ZSE w Śremie, która brała udział w jednej z pierwszych edycji konkursu dot. życia i działalności Pileckiego. Prelegentka opowiedziała o różnych etapach w życiu Witolda, m.in. o dzieciństwie, harcerstwie, młodości, rodzinie, wojnie i procesie.

Podczas I etapu konkursu uczniowie mieli za zadanie napisać list w imieniu młodzieży do Witolda Pileckiego. Trzeba było wyrazić swoją opinię na temat postawy i działań rotmistrza oraz odwołać się do trzech wybranych epizodów z jego życia: dzieciństwo (wychowywanie w Wilnie), harcerstwo, rodzina, Auschwitz, proces. List musiał mieścić się w przedziale słów od 100 do 150 słów, a czas na jego napisanie to było 45 minut.

Natomiast II etap skupiał się na czterech konkurencjach. Pierwszą konkurencją było rozwiązywanie szyfrów harcerskich. Następnie uczestnicy układali rozsypankę zawierająco wydarzenia z życia Pileckiego. Pozostałe konkurencje to: podnoszenie tabliczek i układanie haseł z literek na kostkach. Pierwsze miejsce zajęły Pola Poznańska i Olena Kościółek. Miejsce drugie należało do Marty Dopierały i Patryka Jurgi. Trzecie miejsce zajęli Katarzyna Nowaczyk i Maja Fujak. Uczniowie, którzy stanęli na podium są uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 w Śremie.

Zostaw komentarz