Dsc 0085
Dzień Bezdomnych Zwierząt/ fot. W. Kaptur
 • Home
 • Aktualności
 • Dzień Bezdomnych Zwierząt: Głos dla tych, którzy nie mają głosu

Dzień Bezdomnych Zwierząt: Głos dla tych, którzy nie mają głosu

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

4 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. To czas, aby zwrócić uwagę na los milionów psów, kotów i innych zwierząt, które z różnych przyczyn utraciły domy i żyją na ulicy lub w schroniskach.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Problem bezdomności zwierząt jest ogromny. Szacuje się, że na świecie jest ich od 600 milionów do nawet miliarda. W Polsce w schroniskach przebywa ponad 100 tysięcy psów i kotów. Do tego dochodzą zwierzęta wolno żyjące, które często borykają się z głodem, chorobami i brakiem schronienia.

Przyczyny bezdomności zwierzątPrzyczyny bezdomności zwierząt są złożone. Do najczęstszych należą:

 • Bezwzględność i brak odpowiedzialności ludzi: porzucanie zwierząt, niekontrolowany rozród, brak sterylizacji i kastracji.
 • Zła sytuacja materialna: ludzie nie stać na utrzymanie zwierzęcia, dlatego pozbywają się go. W takich sytuacjach pomocna może być adopcja wirtualna, która polega na regularnym wspieraniu finansowym zwierzęcia pozostającego pod opieką schroniska.
 • Zagrożenie dla zdrowia lub życia: zwierzęta są agresywne lub chore, co stwarza zagrożenie dla otoczenia. W takich przypadkach konieczna jest interwencja behawiorysty lub lekarza weterynarii.
 • Zgubienie się: zwierzęta uciekają z domów lub gubią się podczas spacerów. Ważne jest, aby każde zwierzę miało założoną mikrochip, który ułatwi jego identyfikację w razie zaginięcia.

W jaki sposób można pomóc bezdomnym zwierzętom?

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc bezdomnym zwierzętom:

 • Adoptuj zwierzę ze schroniska: To najlepszy sposób, aby dać zwierzęciu dom i kochającą rodzinę. Warto przed adopcją zapoznać się z charakterem i temperamentem zwierzęcia, aby wybrać psa lub kota, który będzie pasował do naszego stylu życia. Przykładowo, jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu, lepszym wyborem będzie kot niż duży pies.
 • Wspieraj schroniska: Możesz przekazać karmę, zabawki, koce lub inne potrzebne rzeczy. Schroniska często organizują zbiórki darów lub aukcje charytatywne, na których można przekazać przedmioty na rzecz zwierząt. Przykładowo, możesz zorganizować zbiórkę karmy w swoim miejscu pracy lub szkole.
 • Zostań wolontariuszem: Poświęć swój czas, aby wyprowadzać psy na spacer, bawić się z kotami lub pomagać w sprzątaniu schroniska. Wolontariat to nie tylko pomoc zwierzętom, ale również możliwość poznania nowych ludzi i zdobycia cennych doświadczeń. Możesz również zaangażować się w działania edukacyjne prowadzone przez schronisko, np. prowadzić prelekcje w szkołach o problemie bezdomności zwierząt.
 • Uświadamiaj innych: Rozmawiaj z ludźmi o problemie bezdomności zwierząt i zachęcaj ich do pomocy. Możesz udostępniać informacje na temat adopcji i wolontariatu w mediach społecznościowych lub organizować lokalne akcje edukacyjne.
 • Walcz z pseudohodowlą: Nie kupuj zwierząt z niepewnych źródeł. Wybierając zwierzę z hodowli, upewnij się, że hodowca jest zarejestrowany i działa legalnie.

Dzień Bezdomnych Zwierząt to nie tylko święto, ale też czas refleksji. Pamiętajmy, że zwierzęta to czujące istoty, które zasługują na miłość, szacunek i godne życie. Ważne jest, abyśmy nie tylko świętowali ten dzień, ale również działali na rzecz poprawy losu bezdomnych zwierząt. Każdy z nas może zrobić coś, aby pomóc im przetrwać i znaleźć kochający dom. Pomoc zwierzętom to nie tylko obowiązek, ale również wielka satysfakcja. Dając zwierzęciu dom, dajemy mu szansę na nowe życie. W naszej okolicy działa Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju, które jest miejscem otwartym i zaprasza do siebie szerokie rzesze odwiedzających. Fundacja Schronisko dla Zwierząt w Gaju prowadzi działalność prewencyjną i interwencyjną, działalność edukacyjną i społeczną.

Zostaw komentarz