||

Poradnik wyborczy. Jak oddać ważny głos?

Wybory Urna Wyborcza
Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję na godzinę 17:00. fot. ilustrujące
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W naszym poradniku pojawią się różne kwestie dot. wyborów samorządowych. Wyjaśnimy m.in. kiedy odbędzie się głosowanie, jak oddać ważny głos i gdzie można tego dokonać. W artykule poniżej znajdziemy odpowiedź na pytanie ,,Jak oddać ważny głos?”.


Berdychowski Wv

Wyborcy 7 kwietnia otrzymają po 3 lub 4 karty do głosowania. Mieszkańcy na prawach powiatu będą mieli 3 karty. Natomiast mieszkańcy pozostałych miast i gmin otrzymają po 4 karty do głosowania. Dzieje się tak, gdyż miasta na prawach powiatu realizują zadania zarówno gmin, jak i powiatów więc będą wybierani tylko członkowie rady miasta. Zatem nie otrzymają listy do rady powiatu.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Jednak 21 kwietnia podczas drugiej tury wyborów każdy otrzyma tylko jedną kartę do głosowania. Dogrywka wyborów wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast odbędzie się tylko wtedy, gdy podczas pierwszej tury żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 % głosów poparcia. 

Wyborcy uprawnieni do głosowania podczas I tury otrzymają cztery karty do głosowania zawierające listę:

  • kandydatów do rady gminy
  • kandydatów do rady powiatu
  • kandydatów do sejmiku województwa
  • kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta

Kolory kart:

  • BIAŁY – wybory do rady gminy
  • ŻÓŁTY – wybory do rady powiatu
  • NIEBIESKI – wybory do sejmiku woj.
  • RÓŻOWY – wybory na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta
  Dolsk, Książ Wlkp. i Brodnica poznała włodarzy. Tylko w pierwszym doszło do zmian.

Jak prawidłowo oddać swój głos?

Podczas I tury wyborów można oddać swój głos tylko na jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Nasz głos będzie ważny, gdy w kratce przy nazwisku danego kandydata pozostawimy znak ,,X’’. Gdy na karcie zabraknie przecięcia lub krzyżyki zostaną postawione przy kilku kandydatach na jednej karcie to głos zostanie uznany za nieważny. Głos traci ważność również w przypadku kiedy postawimy inny znak niż ,,X’’ oraz nie postawimy go przy żadnym nazwisku. 

W przypadku, gdy na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie zgłosi się żaden kandydat to rada gminy bezwzględną większością głosów dokonuje wyboru włodarza w głosowaniu tajnym. Natomiast jeśli został zarejestrowany tylko jeden kandydat to na karcie głosowania pojawi się tylko jego nazwisko, obok którego będą tylko dwa pola, czyli ,,za’’ i ,,przeciw’’. Taki kandydat zostanie uznany za wybranego, gdy uzyska więcej niż połowę głosów poparcia. Jeśli mu się nie uda to wyboru wójta dokona rada gminy.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz