Lech Nawrocki
  • Home
  • Aktualności
  • „Jestem silny, bo mam słabość do życia”. Lech Nawrocki wydał zbiór aforyzmów

„Jestem silny, bo mam słabość do życia”. Lech Nawrocki wydał zbiór aforyzmów

Co o tym sądzisz?
+1
2
+1
0
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Spełniło się życiowe i literackie marzenie Lecha Nawrockiego! Czy lokalny artysta będzie kontynuował swoją twórczość?


Berdychowski Kwiecien2 2024

Lech Nawrocki – lokalny artysta

„Aforyzmy zebrane” to kolejna książka Lecha Nawrockiego – poety i kompozytora z gminy Dolsk. Jak mówi autor, wydanie tej publikacji było jego życiowym marzeniem. Większość „złotych myśli” można znaleźć we wcześniejszych publikacjach: „Aforyzmy bez charyzmy” (1998), „Faramuszki do poduszki” (1999), „Faramuszki – przygaduszki” (2005), „Faramuszki ni z gruszki ni z pietruszki” (2010), „Świeże faramuszki” (2016) i „Kłębowisko myśli” (2019). Oprócz tego czytelnicy znajdą wiele zupełnie nowych aforyzmów, nieopublikowanych lub wydanych w antologiach, także obcojęzycznych.Niewiele wyrazów, wiele wyrazu

„Aforyzmy zebrane” to kilka tysięcy aforystycznych przemyśleń Lecha Nawrockiego, zebranych w pięćdziesięciu rozdziałach o różnorodnej tematyce, m.in. o głupocie i mądrości, o kobietach i mężczyznach, o miłości, samotności, o kłamstwie i prawdzie, o szczęściu i nieszczęściu, a także o różnych obyczajach. Jak przystało na aforyzmy, są to „myśli” pokrętne, dowcipne, wieloznaczne, paradoksalne, prowokujące i zawierające tzw. drugie dno. Stworzone przez Lecha Nawrockiego sentencje mobilizują do refleksji i zadumy.

Okładkę oraz ilustracje opracowała Anna Bąbelek – grafik i instruktor w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Patronat medialny nad publikacją objęli: Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich, którego autor jest członkiem, Fundacja Literacka „Jak podanie ręki” oraz audycja radiowa „Pod wielkim dachem nieba – Piotr Spottek”.

„Aforyzmy zebrane”, jak również inne książki tego autora (wiersze, proza, opowiadania dla dzieci), najbliżej można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Śremie lub Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, a także innych bibliotekach na terenie kraju.

A jeśli komuś biblioteka nie po drodze, może odszukać „myśli” Lecha Nawrockiego na wielu internetowych portalach.

Mamy nadzieję, że Autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, mimo że się zastrzega: „Mówię coraz mniej, bo chcę słyszeć coraz więcej”.

Aforyzmy, czyli skrzydlate słowa…

Aforyzmy, zwane także skrzydlatymi słowy czy maksymami – to krótkie, zazwyczaj jednozdaniowe, lapidarne wypowiedzi, wyrażające prawdy filozoficzne i moralne w zaskakujący i błyskotliwy sposób.

Często wyrażają osobiste przemyślenia autora w sposób niekonwencjonalny, nieoczekiwany, wieloznaczny, metaforyczny, wykorzystując paradoks i antytezę.

Aforyzm jako gatunek zaistniał już w starożytności. Za pierwszego aforystę w dziejach uważany jest Ptahhotep. W Polsce rozwój aforystyki przypadł głównie na okres baroku.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]