|

Dzień Języka Ojczystego w szkole w Masłowie

Dzien Jezyka Ojczystego W Maslowie 11
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie udowodnili, że doskonale znają zawiłości gramatyki języka ojczystego.


Berdychowski Wv

Młodzież spisała się na medal


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie po przerwie ruszyli z kopyta, świętując obchodzony 21 lutego Dzień Języka Ojczystego. Pomocny okazał się projekt „Nieoczywisty ojczysty”, którego celem było przede wszystkim zwrócenie uwago na poprawność językową.

Lekcje języka polskiego minęły jak z bicza strzelił. Młodzi ludzie z zainteresowaniem śledzili ciekawostki poprawnościowe z Photonem, sprawdzali znajomość prawideł polskiej gramatyki i ortografii, frazeologii, a nawet etymologii.

Nikt nie chował głowy w piasek ani nie brał nóg za pas, wszyscy stawili czoła wyzwaniom, a przynajmniej rzucili okiem na zadania. Niektórzy obawiali się co prawda, że rzucają się z motyką na słońce, wszystko jednak poszło jak z płatka, co potwierdziła dumna jak paw nauczycielka języka polskiego – Beata Szafraniak.

Polacy nie gęsi…

Dzień Języka Ojczystego to także okazja, by zastanowić się nad poprawnym korzystaniem z zasobów rodzimego języka. Czy Polacy potrafią poprawnie posługiwać się językiem polskim? Niestety, bywa z tym różnie. Jakie błędy najczęściej pojawiają się podczas rozmowy z innymi?

  Spółka znanego śremskiego biznesmena znów z karą UOKiK

Poszłem, przyszłem, kopłem – dla niektórych to naturalny język, na szczęście, większość osób jest to coś nienaturalnego.

Znaczną grupę błędów językowych stanowią pleonazmy, czyli tzw. masło maślane. Cofanie się do tyłu, wracanie z powrotem czy spadanie w dół – to wyrażenia, które można usłyszeć w wielu sytuacjach. Równie często można usłyszeć o akwenie wodnym czy fakcie autentycznym.

Główną przyczyną powstawania błędów językowych jest przede wszystkim niewystarczająca znajomość obowiązujących zasad, panujące normy oraz brak troski o poprawność wypowiedzi.
Stąd wniosek, że należy zwracać uwagę nie tylko na to, co mówimy, ale także jak mówimy.

Zostaw komentarz