Jak ekolodzy walczą z mikroplastikiem? W Polsce od stycznia br. będzie obowiązywać dopłata nawet 0,25 zł!

the bottle, plastic, segregation
Z parujących oceanów do atmosfery przedostaje się rocznie około 7,4 tony mikroplastiku/ fot. Pixabay
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Najnowsze badania ujawniły, że mikroplastik jest coraz bardziej wszechobecny w środowisku. Występuje w wodzie, ziemi, żywności, a także w kosmetykach. Wprowadzono unijną dyrektywę oraz dodatkowe opłaty, które obowiązują od stycznia br.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Nowe odkrycie naukowców udowadnia, że mikroplastik jest coraz większym problemem dla środowiska. Badania pokazują, że z parujących oceanów do atmosfery przedostaje się rocznie około 7,4 tony mikroplastiku. Dane zostały opublikowane w październiku 2023 roku. Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu z Princeton.


Dominik Sworowski
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Proces przedostania się mikroplastiku z oceanu do atmosferyZ parujących oceanów do atmosfery dostaje się nie tylko woda, ale także mikroplastik. Drobne cząsteczki plastiku unoszą się w powietrzu razem z małymi kropelkami wody. Po wyparowaniu kropelek, mikroplastik pozostaje w powietrzu i przemieszcza się na kolejne tereny. Szacuje się, że każdego roku ocean emituje nawet od 0,02 do 7,4 ton plastiku.

Unijna dyrektywa plastikowa oraz dodatkowe opłaty

Polski rząd i Unia Europejska podjęli kroki, aby ograniczyć użycie plastiku jednorazowego, m.in. wprowadzono unijną dyrektywę – single use plastic. Od stycznia 2024 roku będą doliczane dodatkowe opłaty do opakowań jednorazowych z tworzywa sztucznego. W przypadku:

  • pojemników na żywność takich jak pudełka doliczana będzie dopłata 0,25 zł
  • kubków na napoje, w tym pokrywek, wyniesie ona 0,20 zł
  • z obrotu znikną produkty takie jak m.in. jednorazowe sztućce i talerze oraz słomki

Zostaw komentarz