|||

Wypadek samolotu w Kiełczynku. Jakie były przyczyny? Mamy raport komisji z wypadku

Wypadek Samolotu Kielczynek1
fot. PKBWL
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

23 maja w Kiełczynku doszło do wypadku ultralekkiego samolotu Zenair CH 601. W wyniku zdarzenia pasażer samolotu doznał poważnych obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala. Samolot został zniszczony.


VW_Berdychowski_400_150(1)

PKBWL o wypadku dowiedziała się dopiero kilka dni później. Jednakowo świadkowie oraz uczestniczy zdarzenia, które mogło zakończyć się śmiercią pasażera samolotu, nie zdecydowali się o wypadku powiadomić odpowiednich organów. Dopiero zrobił to szpital.

Jak doszło do wypadku awionetki pod Książem Wielkopolskim?

Pilot samolotu, będący jednocześnie jego współwłaścicielem, zamierzał wykonać na nim lot rekreacyjny. Około godziny 19:10 wypchnął samolot z hangaru, wykonał na nim przegląd przedlotowy i zajął miejsce w kabinie. Na prawym fotelu w kabinie samolotu zajął miejsce pasażer. O godzinie 19:20 pilot uruchomił silnik, przekołował kilkadziesiąt metrów w kierunku RWY 07 (droga startowa), wykonał próbę silnika, a następnie przekołował na koniec RWY. Po 8 minutach od uruchomienia silnika ustawił samolot w osi drogi startowej i rozpoczął start.PKBWL o wypadku samolotu w Kiłeczynku pod Książem Wielkopolskim

Samolot oderwał się od trawiastego pasa startowego po około 270 m. Pilot zauważył, że leci w kierunku słupa oświetleniowego znajdującego się przy szklarni i aby go ominąć wykonał zakręt w prawo i lekko pociągnął drążek na siebie. Samolot zwiększył wysokość do około 4 m nad RWY, ale zaczął się kołysać na boki, najpierw w prawo, potem w lewo, po czym został przeciągnięty, gwałtownie obrócił się w prawo i zderzył się z dachem budynku.

Katastrofa awionetki pod Książem Wielkopolskim! Policja bada sprawę

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł przeczytasz w najświeższym papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej. Twój jedyny i ulubiony tygodnik może także kupić w formie e-wydania dostępnego w naszej zakładce „sklep”.

Zostaw komentarz