Wypadek samolotu w Kiełczynku. Jakie były przyczyny? Mamy raport komisji z wypadku
23 maja w Kiełczynku doszło do wypadku ultralekkiego samolotu Zenair CH 601. W wyniku zdarzenia pasażer samolotu doznał poważnych obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala. Samolot został zniszczony.
PKBWL o wypadku dowiedziała się dopiero kilka dni później. Jednakowo świadkowie oraz uczestniczy zdarzenia, które mogło zakończyć się śmiercią pasażera samolotu, nie zdecydowali się o wypadku powiadomić odpowiednich organów. Dopiero zrobił to szpital.
Sponsorem głównym działu NA SYGNALE jest KT-24:
Jak doszło do wypadku awionetki pod Książem Wielkopolskim?
Pilot samolotu, będący jednocześnie jego współwłaścicielem, zamierzał wykonać na nim lot rekreacyjny. Około godziny 19:10 wypchnął samolot z hangaru, wykonał na nim przegląd przedlotowy i zajął miejsce w kabinie. Na prawym fotelu w kabinie samolotu zajął miejsce pasażer. O godzinie 19:20 pilot uruchomił silnik, przekołował kilkadziesiąt metrów w kierunku RWY 07 (droga startowa), wykonał próbę silnika, a następnie przekołował na koniec RWY. Po 8 minutach od uruchomienia silnika ustawił samolot w osi drogi startowej i rozpoczął start.
Reklama
PKBWL o wypadku samolotu w Kiłeczynku pod Książem Wielkopolskim
Samolot oderwał się od trawiastego pasa startowego po około 270 m. Pilot zauważył, że leci w kierunku słupa oświetleniowego znajdującego się przy szklarni i aby go ominąć wykonał zakręt w prawo i lekko pociągnął drążek na siebie. Samolot zwiększył wysokość do około 4 m nad RWY, ale zaczął się kołysać na boki, najpierw w prawo, potem w lewo, po czym został przeciągnięty, gwałtownie obrócił się w prawo i zderzył się z dachem budynku.
Katastrofa awionetki pod Książem Wielkopolskim! Policja bada sprawę
Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł przeczytasz w najświeższym papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej. Twój jedyny i ulubiony tygodnik może także kupić w formie e-wydania dostępnego w naszej zakładce „sklep”.