Śrem godnie pożegnał śp. prof. Tadeusza Malińskiego

W poniedziałek, 6 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 13 września b.r. śp. prof. Tadeusza Malińskiego. Msza św. odbyła się w kościele farnym pw. Najświętszej Matki Bożej Wniebowziętej w Śremie, a sam pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Cmentarnej. Wybitnego naukowca żegnało wiele osób, dygnitarze, organizacje, przedstawiciele poznańskich uczelni, szpitala czy społeczność LO. Straż Miejska w Śremie oraz śremski ogólniak wystawili sztandary.
Msza św. rozpoczęła się o godz. 14.00 i była koncelebrowana przez ks. prałata Mariana Bruckiego. Trumna z ciałem śp. profesora stała przed prezbiterium, przed nią postawiono zdjęcie zmarłego, a wokół ustawiono cztery duże świece oraz złożono wieńce kwiatów. Dziekan wygłosił wzruszającą homilię, a piękną modlitwę wiernych przeczytał Janusz Skotarczak. O uroczystą oprawę zadbała Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie.

Po mszy św. głos zabrał burmistrz Adam Lewandowski, który w bardzo podniosły sposób zwracał się wprost do profesora, jakby nadal był wśród nas:
Miałeś wiele talentów. Trudno je było zliczyć. Od tych naukowych… a ta nauka była tak szeroka, że trudno pojąć, jak jedna osoba może ogarnąć to wszystko. Od chemii, biologii, medycyny, to jest wielka przestrzeń, która służy ludziom i takie było twoje życie — służyć ludziom! A z drugiej strony miałeś talent artystyczny. Pamiętam twoje wykłady na temat historii sztuki i tak trudne do połączenia dwa elementy: element sztuki i element nauki, co pozwalało przecież sformułować wiele tez, które wpisały się w historię… właściwie malarstwa. […] Tak sobie myślę, że Pan Bóg ma deficyt, jeśli chodzi o ludzi tak wykształconych, dlatego poprosił cię do siebie.

Na ręce burmistrza Śremu wpłynęło wiele laudacji po śmierci naukowca i przeczytał jeden od prof. Marcina Gruchały – rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Następnie głos zabrali kolejno prof. Michał Wieczorowski z Politechniki Poznańskiej, prof. Bronisław Marciniak – były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Zbigniew Kwias w imieniu prof. Zbigniewa Krasińskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Barbara Siwińska w imieniu śremskiego środowiska medycznego. Zgromadzeni mieli okazję dowiedzieć się o osiągnięciach prof. Tadeusza Malińskiego, a także o jego mało znanej profesji – eksperta ds. autentyczności obrazów. Ponadto przytoczono wiele anegdot czy cytatów zmarłego. Była to piękna i wzruszająca nieoficjalna akademia ku pamięci polskiego badacza. Ks. Brucki rozpoczął obrzędy pogrzebowe już w kościele i potem w procesji wyprowadził trumnę z żałobnikami ze świątyni.

Dalsza część nabożeństwa pogrzebowego odbyła się na cmentarzu parafialnym przy ul. Cmentarnej. Po dokończeniu obrzędów pogrzebowych orkiestra grała różne podniosłe melodie, a zebrani złożyli kwiaty i znicze przy grobie. Delegacje podchodzące na ostatnie pożegnanie się nie kończyły, najbliższa rodzina stała jeszcze długo przy mogile śp. Tadeusza Malińskiego.

Profesor Tadeusz Maliński był jednym z najwybitniejszych polskich uczonych w dziedzinie chemii, biochemii, biotechnologii i medycyny. Specjalizował się w bionanotechnologii w medycznych naukach podstawowych i klinicznych, był światowej sławy ekspertem w dziedzinie medycyny, farmakologii i inżynierii biochemicznej. Został dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla z chemii oraz medycyny.

































































































































































































































(fot. Wiktor Chicheł)