|||

Śrem godnie pożegnał śp. prof. Tadeusza Malińskiego

Image00035

W poniedziałek, 6 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 13 września b.r. śp. prof. Tadeusza Malińskiego. Msza św. odbyła się w kościele farnym pw. Najświętszej Matki Bożej Wniebowziętej w Śremie, a sam pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Cmentarnej. Wybitnego naukowca żegnało wiele osób, dygnitarze, organizacje, przedstawiciele poznańskich uczelni, szpitala czy społeczność LO. Straż Miejska w Śremie oraz śremski ogólniak wystawili sztandary.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 14.00 i była koncelebrowana przez ks. prałata Mariana Bruckiego. Trumna z ciałem śp. profesora stała przed prezbiterium, przed nią postawiono zdjęcie zmarłego, a wokół ustawiono cztery duże świece oraz złożono wieńce kwiatów. Dziekan wygłosił wzruszającą homilię, a piękną modlitwę wiernych przeczytał Janusz Skotarczak. O uroczystą oprawę zadbała Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie.Dsc 4153
Ks. prałat Marian Brucki w trakcie homilii (fot. Wiktor Chicheł)

Po mszy św. głos zabrał burmistrz Adam Lewandowski, który w bardzo podniosły sposób zwracał się wprost do profesora, jakby nadal był wśród nas:

Miałeś wiele talentów. Trudno je było zliczyć. Od tych naukowych… a ta nauka była tak szeroka, że trudno pojąć, jak jedna osoba może ogarnąć to wszystko. Od chemii, biologii, medycyny, to jest wielka przestrzeń, która służy ludziom i takie było twoje życie — służyć ludziom! A z drugiej strony miałeś talent artystyczny. Pamiętam twoje wykłady na temat historii sztuki i tak trudne do połączenia dwa elementy: element sztuki i element nauki, co pozwalało przecież sformułować wiele tez, które wpisały się w historię… właściwie malarstwa. […] Tak sobie myślę, że Pan Bóg ma deficyt, jeśli chodzi o ludzi tak wykształconych, dlatego poprosił cię do siebie.

Dsc 4207
Płomienna mowa pogrzebowa Burmistrza Lewandowskiego (fot. Wiktor Chicheł)

Na ręce burmistrza Śremu wpłynęło wiele laudacji po śmierci naukowca i przeczytał jeden od prof. Marcina Gruchały – rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Następnie głos zabrali kolejno prof. Michał Wieczorowski z Politechniki Poznańskiej, prof. Bronisław Marciniak – były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Zbigniew Kwias w imieniu prof. Zbigniewa Krasińskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Barbara Siwińska w imieniu śremskiego środowiska medycznego. Zgromadzeni mieli okazję dowiedzieć się o osiągnięciach prof. Tadeusza Malińskiego, a także o jego mało znanej profesji – eksperta ds. autentyczności obrazów. Ponadto przytoczono wiele anegdot czy cytatów zmarłego. Była to piękna i wzruszająca nieoficjalna akademia ku pamięci polskiego badacza. Ks. Brucki rozpoczął obrzędy pogrzebowe już w kościele i potem w procesji wyprowadził trumnę z żałobnikami ze świątyni. 

Dsc 4223
Prof. Stanisław Marciniak przypomniał osiągnięcia zmarłego (fot. Wiktor Chicheł)

Dalsza część nabożeństwa pogrzebowego odbyła się na cmentarzu parafialnym przy ul. Cmentarnej. Po dokończeniu obrzędów pogrzebowych orkiestra grała różne podniosłe melodie, a zebrani złożyli kwiaty i znicze przy grobie. Delegacje podchodzące na ostatnie pożegnanie się nie kończyły, najbliższa rodzina stała jeszcze długo przy mogile śp. Tadeusza Malińskiego.

Image00036
Trumna z ciałem prof. Malińskiego w drodze na miejsce spoczynku (fot. Wiktor Chicheł)

Profesor Tadeusz Maliński był jednym z najwybitniejszych polskich uczonych w dziedzinie  chemii, biochemii, biotechnologii i medycyny. Specjalizował się w bionanotechnologii w medycznych naukach podstawowych i klinicznych, był światowej sławy ekspertem w dziedzinie medycyny, farmakologii i inżynierii biochemicznej. Został dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla z chemii oraz medycyny.

Dsc 4204
Zdjęcie pogrzebowe (fot. Wiktor Chicheł)

(fot. Wiktor Chicheł)

Zostaw komentarz