Img20231017130724
Wiesława Szermelek, miłośniczka lokalnej historii. Jedną z jej pasji jest dokumentowanie życia i inicjatyw podejmowanych w lokalnym środowisku

Zachowanie historii w Dolsku

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wiesława Szermelek, miłośniczka lokalnej historii. Jedną z jej pasji jest dokumentowanie życia i inicjatyw podejmowanych w lokalnym środowisku.


Berdychowski Kwiecien2 2024

„Potomni oceniać nas będą po tym, co po sobie zostawimy dla następnych pokoleń” – to życiowe motto Wiesławy Szermelek. Mieszkanka Dolska od lat dokumentuje lokalne inicjatywy. Obok wydarzeń prywatnych (jest tego 20 tomów), w zbiorach dolszczanki znaleźć można nawiązania do jej działalności zawodowej związanej z biblioteką w Dolsku, jak również dotyczące działalności dolskiego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy aktualnie działającego Stowarzyszenia „Stale Aktywni”.

Biblioteka i Izba Regionalna

– Biblioteka to najważniejszy punkt informacyjny w Dolsku. Podczas pracy w bibliotece sukcesywnie gromadziłam wycinki prasowe, plakaty i inne materiały dokumentujące działalność tej placówki na płaszczyźnie kulturalno-społecznej – mówi Wiesława Szermelek, dodając, że działanie to jest kontynuowane przez następców, choć aktualnie w większości są to materiały w formie elektronicznej.W bibliotecznej kronice znaleźć można m.in. materiały dotyczące imprez okolicznościowych i lokalnych inicjatyw, realizowanych w obrębie gminy Dolsk. Uwagę przyciąga przede wszystkim dokumentacja fotograficzna, doskonale oddająca klimat poszczególnych wydarzeń, Autorką zdjęć jest Wiesława Szermelek, dla której fotografia to jedna z wielu pasji.

Szczególne znaczenie ma kronika Izby Regionalnej, w której znaleźć można komentarze, opinie oraz pamiątkowe wpisy zwiedzających. Warto wspomnieć, że twórcą Zbiorów Izby Regionalnej jest właśnie Wiesława Szermelek. Inspiracją do działań byli Włodzimierz Łęcki oraz Marek Rezler.

Img20231017130722
Wiesława Szermelek

Działalność seniorów uwieczniona w kronikach

Kolejną inicjatywą są kroniki dolskiego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W pięciu segregatorach znaleźć można informacje o wyjazdach, wycieczkach, wczasach, imprezach okolicznościowych oraz lokalnych przedsięwzięciach, w których udział brali dolscy seniorzy.
Kroniki dolskiego koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów prowadzone są od 26 listopada 2007 roku.

Kontynuacją działań seniorów jest Stowarzyszenie „Stale Aktywni”, założone 24 lutego 2022 roku. Tutaj także tworzone są kroniki, obecnie dwa segregatory.

Tworząc kroniki, prezentujemy życie i działalność lokalnego społeczeństwa w określonym przedziale czasowym. To cenna i ważna pamiątka dla kolejnych pokoleń. Dziś nie wiemy, jak będzie wyglądał świat za 50 czy 100 lat. Dla kolejnych pokoleń będzie to ważna pamiątka, dokumentująca życie mieszkańców Dolska w określonym przedziale czasowym

– podsumowuje Wiesława Szermelek.

Miejmy nadzieję, że działania i zaangażowanie dolszczanki zostaną docenione przez kolejne pokolenia i znajdą godnych następców.

Zostaw komentarz