|||

Muzeum Śremskie – wizja stała się rzeczywistością

Modernizacja Muzeum Podsumowanie (48)
Starosta śremski Zenon Jahns podarował muzeum płaskorzeźbę/Fot. D. Górna

Uczestniczyliśmy w ciekawej finalizacji projektu. W środę, 25 października w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego odbyło się spotkanie podsumowujące projekt modernizacji muzeum. Dyrektor zdradził także plany dotyczące rewitalizacji wizytówki Śremu – wieży ciśnień.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Choć od chwili, gdy ostatnie prace remontowe w Muzeum Śremskim zostały zakończone, minęło już wiele miesięcy, w środę (25 października) odbyło się spotkanie podsumowujące wielką modernizację placówki, która trwała w latach 2013-2023. W tym czasie muzeum z „brzydkiego kaczątka” przeobraziło się w pięknego łabędzia. Placówka zyskała nowy pawilon wystawowy i salę widowiskową. A w ostatnim czasie pozyskała nowoczesną multimedialną interaktywną ekspozycję stałą.

Spotkanie podsumowujące rozpoczął dyrektor muzeum Mariusz Kondziela.Dzisiejszym spotkaniem finalizujemy projekt Modernizacji Muzeum Śremskiego. Kiedy powierzono mi zarządzanie Muzeum Śremskim, postanowiłem zrealizować wizję lokalnej, ale nie prowincjonalnej instytucji. Po pierwsze nie tylko muzeum, ale instytucja kultury, z którą identyfikują się ludzie aktywni, poszukujący miejsca i sojusznika w działaniu. Nie pasywne miejsce zwiedzania, lecz partner do realizacji przedsięwzięć kulturalnych, syntetyzator sztuk wszelakich. Po drugie własna, rozpoznawalna, niepowtarzalna i identyfikująca konkretnie to muzeum kolekcja. Po trzecie wreszcie włączenie muzeum w ciąg spacerowy od rzeki, poprzez ogród muzealny z przeszklonym pawilonem wystawowym, którym muzeum wkracza w przestrzeń publiczną, aż po wieżę ciśnień – fantastyczny punkt widokowy i ogromny potencjał ekspozycyjny. A w budynku głównym atrakcyjnie i nowocześnie opowiedziana historia. To wszystko właśnie się finalizuje. Wizja stała się rzeczywistością

– wspominał dyrektor muzeum.
Modernizacja Muzeum Podsumowanie (2)
Mariusz Kondziela, dyrektor Muzeum Śremskiego/ Fot. D. Górna

Czas realizacji marzeń

Przypomnijmy, że projekt pn. „Wielka Modernizacja Muzeum” trwała przez 10 lat. Został on poprzedzony przebudową budynku gospodarczego na galerię, w której powstała multimedialna wystawa wideoklip do hymnu w odpowiedzi na likwidację ekspozycji dworu w Manieczkach, poświęconej Józefowi Wybickiemu.

Wielka modernizacja objęła budynek willowy i nawierzchnię dziedzińca. Wybudowano przeszklony pawilon wystawowy, który pozwala odbierać sztukę, również po zamknięciu wnętrz muzeum. Ponadto w muzealnym ogrodzie powstał amfiteatr. Kolejnym etapem modernizacji była budowa sali widowiskowej na 300 osób.

Całkowity koszt projektu wyniósł 8,5 mln zł, z czego ponad 6,5 mln zł stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe środki pochodziły z budżetu gminy Śrem i Muzeum Śremskiego.

Modernizacja Muzeum Podsumowanie (18)
Fot. D. Górna

Ukoronowaniem wielkiej modernizacji jest zmieniona wystawa stała, której standardem są nowe formy upubliczniania zbiorów muzealnych, wykorzystujące nowoczesne technologie informatyczne i medialne. W sprzężeniu „nowości” i „dawności” nie odczłowieczamy przekazu, zachowując klimat przychylności, a więc obecności pełnego empatii muzealnika i ograniczmy sformalizowanie zachowań do niezbędnego minimum

– podkreślał Kondziela.

Nową stałą wystawę będzie można podziwiać już w najbliższy piątek, 27 października podczas „Nocy w Muzeum”, czyli wydarzenia kulturalnego. Tego wieczoru na uczestników czekać będzie wiele niesamowitych atrakcji. Będą także koncerty.

Niesamowita Noc w Muzeum Śremskim

Uczestnicy środowego spotkania w muzeum mieli okazję zobaczyć dwa wyjątkowe filmy. Pierwszy przedstawiał w telegraficznym skrócie proces budowy „akwarium” i sali widowiskowej. Drugi natomiast prezentował wizualizację rewitalizacji wieży ciśnień. Wizja ta zakłada przemianę wizytówki Śremu w „Wieżę pamięci Powstania Wielkopolskiego”.

Projekt przygotowała Pracownia nad Wartą. Zakłada on zaadaptowanie samej wieży i terenu wokół niej w miejsce w patriotycznym klimacie, choć nie tylko. Wieża stałaby się muzeum Powstania Wielkopolskiego, w którym pojawiłyby się nazwiska bohaterów. Byłby to także śremski panteon niepodległości, a także miejsce, w którym poznamy historię Śremu oraz historię samej wieży. Miejscem oddanym mieszkańcom i niezwykłym punktem widokowym.

To jest nasze marzenie i wierzę, że się ziści

– mówił Mariusz Kondziela.
Modernizacja Muzeum Podsumowanie (20)
Fot. D. Górna

Czas podziękowań

Środowe spotkanie w muzeum było też okazją do podziękowań. Dyrektor Muzeum Śremskiego podziękował włodarzom ziemi śremskiej za wsparcie w realizacji projektu modernizacji.

Nie byłoby szczęśliwego finału bez burmistrza Adama Lewandowskiego. Nie tylko zaaprobował idee rozwoju muzeum, ale przede wszystkim robił wokół nich dobry PR

– podkreślał Kondziela.
Modernizacja Muzeum Podsumowanie (40)
Starosta śremski Zenon Jahns podarował muzeum płaskorzeźbę/Fot. D. Górna

Dyrektor podziękował także pracownikom muzeum, w szczególności Grzegorzowi Pawlakowi, którego nazwał „mistrzem lojalności” oraz osobom, firmom i instytucjom, które od wielu lat wspierają działania jednostki.

Dopełnieniem wydarzenia był koncert zespołu Uwolnione Dźwięki, bankiet oraz zwiedzanie nowych ekspozycji.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz