||

Ocalić od zapomnienia. Stowarzyszenie Memoria porządkuje cmentarze ewangelickie na terenie gminy Dolsk

Ocalic Od Zapomnienia Fot. M. Przybyla 5
Członkowie Stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria wraz z mieszkańcami Nowieczka, Malin i Rusocina uporządkowali część cmentarza ewangelickiego na Malinach/fot. M. Przybyła

W sobotę, 14 października członkowie Stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria wraz z mieszkańcami Nowieczka, Malin i Rusocina uporządkowali część cmentarza ewangelickiego na Malinach. Działanie realizowane jest w ramach projektu „Śladami cmentarzy ewangelickich”.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Na terenie gminy Dolsk znajdują się cztery cmentarze ewangelickie – są one usytuowane w Księginkach, Ostrowiecznie, na pograniczu Trąbinka i Masłowa oraz na Malinach. Członkowie stowarzyszenia Memoria Dolsk, przy wsparciu mieszkańców okolicznych miejscowości, podjęli działania zmierzające do uporządkowania cmentarzy ewangelickich.
Na chwilę obecną prace porządkowe zostały zakończone na cmentarzu, znajdującym się na pograniczu Trąbinka i Masłowa. Jest to najstarszy cmentarz ewangelicki w obrębie gminy Dolsk – oznaczony na mapie już w roku 1821.

Cmentarz w Księginkach powstał w połowie XIX wieku, a cmentarze na Malinach i w Ostrowiecznie pod koniec XIX stulecia. Pierwotnie cmentarze należały do parafii Piaski, a od roku 1903, wraz z wybudowaniem kościoła ewangelickiego w Dolsku, istniała parafia ewangelicka w Dolsku.Kościół oraz prywatna szkoła ewangelicka w Dolsku powstały w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się parking przed ośrodkiem zdrowia.

2. Poswiecenie Cmenrarza Ewangelickiego Trabinek Maslowo Zdj. Kgw Maslowianki
Uroczyste poświęcenie krzyża i lapidarium na cmentarzu Trąbinek – Masłowo odbyło się w niedzielę, 8 października/fot. KGW Masłowianki

Poświęcenie krzyża i lapidarium na cmentarzu ewangelickim Trąbinek – Masłowo

Uroczyste poświęcenie krzyża i lapidarium na cmentarzu Trąbinek – Masłowo miało miejsce w niedzielę, 8 października. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Masłowa, Trąbinka oraz okolicznych miejscowości.

Poświęcenia dokonał proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Dolsku – ks. Sławomir Krzeszewski, który zamiast tradycyjnego kropidła użył… gałązki bzu. Obecny był również proboszcz parafii pw. św. Rocha w Wieszczyczynie – ks. Szymon Nowicki.

Druga część spotkania odbyła się w świetlicy wiejskiej w Masłowie, gdzie przy kawie i ciastku członkowie stowarzyszenia przedstawili historię cmentarzy ewangelickich, często zapomnianych, a nierzadko okradzionych. Prezentację przygotowali Hanna Kozłowska oraz Michał Szczepaniak. Był też czas na luźne rozmowy i wspomnienia.

Dopełnieniem spotkania była wystawa zdjęć, dokumentująca przebieg prac przygotowawczych i porządkowych w obrębie cmentarza.
Odnowieniem krzyża zajął się Tomasz Sikorski ze Śremu.

Porządkowanie cmentarza na Malinach

W sobotę, 14 października rozpoczęły się prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim na Malinach. Oprócz członków stowarzyszenia w przedsięwzięcie włączyli się mieszkańcy Nowieczka, Malin i Rusocina.

Jak powiedziała Hanna Kozłowska ze Stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria, cmentarz na Malinach zachował się najlepiej, choć i tu można zauważyć ślady kradzieży.

Podczas prac uporządkowano tzw. sektor dziecięcy, w którym znajduje się 19 grobów. Ogółem na cmentarzu znajduje się około 50 mogił. Na niektórych można zauważyć piękne zdobienia, a nawet płyty nagrobne, informujące o tym, czyje ciało złożono w danej mogile.

Warto dodać, że na cmentarzach ewangelickich spoczywają zarówno ewangelicy niemieccy, jak i polscy. Groby Niemców wyznania katolickiego stawiano na cmentarzach katolickich.

Zostaw komentarz