Image
fot. ilustrująca / CBA
  • Home
  • Aktualności
  • Śremianie zatrzymani w sprawie zorganizowanej przestępczości VAT-owskiej

Śremianie zatrzymani w sprawie zorganizowanej przestępczości VAT-owskiej

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie, we współpracy z Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym, dokonali zatrzymań 10 osób na terenie Wielkopolski. Pośród nich są mieszkańcy powiatu śremskiego.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Kolejnego podejrzanego aresztowano przy wsparciu funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Puste faktury na 121 mln złotych

Faktury były wystawiane jako dokumentacja rzekomego handlu stalą, materiałami budowlanymi i innymi fikcyjnymi towarami, a także dla wielu usług, które nigdy nie były świadczone. Według dotychczas zebranych dowodów łączna wartość wystawionych faktur wynosiła co najmniej 121 mln zł. Środki pieniężne uzyskane w wyniku tych działań były następnie przenoszone między różnymi rachunkami bankowymi w celu ukrycia ich pochodzenia.Osoby zatrzymane odpowiadały za uczestnictwo w procederze związanym z wystawianiem fałszywych faktur VAT, korzystaniem z nieuczciwych faktur oraz praniem pieniędzy. Grupa działała w okresie od 2017 do 2022 roku i tworzyła sieć firm, które głównie zajmowały się generowaniem „pustych” faktur. Te faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych i były tworzone w celu uniknięcia płacenia należności publicznych oraz uzyskiwania niezasłużonych zwrotów podatku VAT.

ABW w domu policjanta ze Śremu

Zarzuty korzystania z nieuczciwych faktur oraz prania pieniędzy

Osoby zatrzymane w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszały zarzuty, w tym zarzuty korzystania z nieuczciwych faktur oraz prania pieniędzy, zgodnie z przepisami art. 271a i art. 299 Kodeksu Karnego. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze, takie jak dozór policyjny, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju i kontaktowania się z określonymi osobami.

Wartość zabezpieczonego mienia przekracza 11 mln złotych

To już kolejna operacja w tej sprawie. Łącznie, wobec 24 osób, w tym co najmniej troje śremian, wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów, a wobec 4 zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych wprowadzono środki zapobiegawcze, takie jak poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 810 000 złotych oraz dozory Policji. Na rachunkach bankowych podejrzanych zablokowano środki w wysokości około 365 000 złotych.

Łączna wartość zabezpieczonego mienia w całej sprawie, mająca pokryć przyszłe kary i grzywny, wynosi około 11 500 000 złotych. W związku z ustaleniami śledztwa, funkcjonariusze KAS przeprowadzili około 100 kontroli celno-skarbowych, z których część już się zakończyła. W wyniku tych kontroli wydano decyzje zabezpieczające o łącznej wartości około 1 600 000 złotych, a wartość korekt podatku wynosi około 4 323 000 złotych. Całkowita wartość uszczuplenia mienia Skarbu Państwa w tej sprawie wynosi około 57 000 000 złotych.

Poszukiwany w charakterze świadka. Policja prosi o pomoc

Zbrodnia Vatowska

Osobom, którym zarzuca się popełnienie tych przestępstw, grozi kara pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż 5 lat lub nawet kara 25 lat pozbawienia wolności. Ze względu na rozwijający się i dynamiczny charakter śledztwa, prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]