Image
Referendum zostanie przeprowadzone wraz z głosowaniem w wyborach do Sejmu i Senatu/fot. arch. red.
  • Home
  • Aktualności
  • Wybory i Referendum Ogólnokrajowe 2023. Szczegóły dotyczące głosowania

Wybory i Referendum Ogólnokrajowe 2023. Szczegóły dotyczące głosowania

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielę, 15 października wraz z wyborami parlamentarnymi odbędzie się ogólnokrajowe referendum.


Berdychowski Kwiecien2 2024

17 sierpnia Sejm przegłosował wniosek Rady Ministrów o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Jeszcze tego samego dnia Sejm podjął uchwałę o zarządzeniu tego referendum, która dzień później, 18 sierpnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Referendum zostanie przeprowadzone wraz z głosowaniem w wyborach do Sejmu i Senatu, które zaplanowano na niedzielę, 15 października w godzinach 7.00 – 21.00.Głosowanie w referendum odbędzie się w tych samych lokalach wyborczych co głosowanie w wyborach do parlamentu, a przeprowadzać je będą te same obwodowe komisje wyborcze. Każdy wyborca będzie mógł otrzymać trzy karty do głosowania (do Sejmu, do Senatu i w referendum). Wybory i referendum odbędą się przy użyciu jednej urny wyborczej, do której wrzucane będą zarówno karty do głosowania w wyborach, jak i karty do głosowania w referendum.

Wybory 2023. Oto kandydaci w wyborach parlamentarnych do Sejmu z okręgu nr 37

Udział w referendum jest dobrowolny, oznacza to, że każdy obywatel ma prawo do udziału w głosowaniu zarówno w referendum, jak i w wyborach. To wyborca zdecyduje, w którym głosowaniu chce wziąć udział. W lokalu wyborczym wyborca ma prawo zaznaczyć, że nie chce brać udziału w którymkolwiek z głosowań i wtedy dana karta do głosowania nie będzie mu wydana. Warto jednak zwrócić uwagę, czy taka informacja została odnotowana w spisie wyborców.

„Nie śpij, bo Cię przegłosują!” – Śrem w kampanii profrekwencyjnej

Osoby, biorące udział w referendum, odpowiedzą na cztery pytania (TAK/NIE):

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Referendum jest wiążące, gdy weźmie w nim udział więcej niż 50 procent osób uprawnionych do głosowania.

Wybory 2023. Lista kandydatów w wyborach parlamentarnych do Senatu z okręgu 92

4 Comments Text

Zostaw komentarz