||

„Nie śpij, bo Cię przegłosują!” – Śrem w kampanii profrekwencyjnej

Nie śpjj bo cię przegłosują - kampania profrekwecyjna
źródło: UM Śrem
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Minęły 34 lata, a hasło „Nie śpij, bo cię przegłosują!” z wyborów, które 4 czerwca 1989 roku zmieniły bieg historii Polski, a w konsekwencji również innych krajów oddzielonych od wolnego świata żelazną kurtyną, nic nie straciło na aktualności.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Gmina Śrem włączyła się w tę profrekwencyjną kampanię społeczną zachęcającą do pójścia na wybory i oddania głosu według swojego sumienia i preferencji politycznych. Kampania ma na celu zwiększenie frekwencji wyborczej, która w kilku ostatnich wyborach pozostawiała wiele do życzenia. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli.

Potem w zasadzie było już tylko gorzej.Głosami jedynie nieco ponad 60 proc. uprawnionych do głosowania wybrano władze, które rządzą całym narodem. Czas wziąć sprawy w swoje ręce i pójść na wybory, by faktycznie wybrana 15 października władza była władzą wybraną zdecydowaną większością uprawnionych do głosowania, a nie jedynie głosami 3/4 z tychże.

W związku z powyższym samorząd gminy Śrem nagrał okolicznościowy materiał wideo, który zamieścił w swoich kanałach społecznościowych. W materiale do głosowania zachęcają ludzie lokalnej polityki, kultury czy sportu.

Frekwencja wyborcza – jak kształtowała się w ostatnich wyborach? (w kolejności od najwyższej)

 • 62,70 proc. (I tura wyborów 1989 r.)
 • 61,74 proc. (2019 r.)
 • 53,88 proc. (2007 r.)
 • 52,13 proc. (1993 r.)
 • 50,92 proc. (2015 r.)
 • 48,92 proc. (2011 r.)
 • 47,93 proc. (1997 r.)
 • 46,29 proc. (2001 r.)
 • 43,20 proc. (1991 r.)
 • 40,57 proc. (2005 r.)
 • 25,31 proc. (II tura wyborów 1989 r.)
Rozkład jazdy autobusów w gminie Śrem na wybory 15 października

Gdzie zagłosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych?

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej są już bardzo blisko, zaplanowano je na 15 października. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w dniu głosowania, istotne jest, abyśmy wcześniej zweryfikowali, czy nasze nazwisko znajduje się na liście wyborców w miejscu, gdzie zamierzamy oddać głos.

Najprostszym sposobem sprawdzenia, gdzie zagłosować w wyborach będzie skorzystanie z aplikacji mObywatel, gdzie wystarczy kliknąć zakładkę „wybory”. Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie lub nie chce używać ścieżki elektronicznej, istnieje również tradycyjna metoda. Należy jednak pamiętać, że tutaj obowiązuje określony termin – można to zrobić tylko do 10 października. Wystarczy odwiedzić odpowiedni urząd gminy, przywieźć ze sobą dokument tożsamości oraz złożyć wniosek o udostępnienie informacji dotyczących przypisania do spisu wyborców. Istnieje także opcja wysłania takiego wniosku pocztą.

Jak zagłosować poza swoim obwodem do głosowania?

Bywają takie sytuacje, że w dniu wyborów nie będziemy mogli oddać głosu w swoim lokalu wyborczym. W tym celu należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Zaświadczenie potwierdzające prawo do głosowania jest dostępne w dowolnej gminie w Polsce, niezależnie od miejsca zameldowania lub zamieszkania. To dokument upoważniający do udziału w wyborach w dowolnym obwodzie, zarówno na terenie kraju, jak i za granicą.

Zaświadczenie można odebrać osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej na piśmie osoby. W dokumencie zawarte są imię, nazwisko oraz numer PESEL wyborcy i ewentualnie jego pełnomocnika.

Zaświadczenia o prawie do głosowania można pobrać w dowolnej gminie w Polsce

Ważne informacje:

 • Zaświadczenia o prawie do głosowania są wydawane do 12 października w Urzędzie Miejskim w Śremie, Zespole Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, znajdującym się przy ul. Mickiewicza 10, w pokoju nr 1.
 • W dniu 11 października 2023 r. Zespół Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych będzie czynny do godziny 17:00.

Należy pamiętać, że utrata zaświadczenia o prawie do głosowania może uniemożliwić uzyskanie kolejnego egzemplarza. W takim przypadku wyborca nie będzie mógł głosować w obwodzie przypisanym do swojego stałego miejsca zamieszkania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia dostępny jest na stronie internetowej bip.srem.pl.

5 komentarzy

Zostaw komentarz