Image
Lekki wiaterek i ciepłe promienie słońca towarzyszyły temu ważnemu wydarzeniu/fot. W. Kaptur

Wizerunek Pauli Wężyk zdobi ścianę śremskiej biblioteki

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W piątkowe popołudnie (15 września) oficjalnie odsłonięto mural poświęcony Pauli Wężyk. Grafika zdobi jedną ze ścian Biblioteki Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Lekki wiaterek i ciepłe promienie słońca towarzyszyły temu ważnemu wydarzeniu. Na murze Biblioteki Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie na stałe zagościł artystyczny wizerunek Pauli Wężyk (1876 – 1963) – poetki, która ukochała sobie nasze miasto. W Śremie spędziła ostatnie lata życia. Nawiązała bliskie relacje z wieloma mieszkańcami. Uwielbiała ich obdarowywać swoimi wierszami.

Fot. W. Kaptur

Piątkową uroczystość poprowadziła Anna Laska-Szmyt, dyrektor śremskiej biblioteki, która na wstępie przywitała serdecznie wszystkich gości. Następnie o zabranie głosu poproszono Dagmarę Mandat z Fundacji Autentyczności w Sztuce. Sekretarz i koordynator ds. projektów opowiedziała m.in. o procesie powstawania muralu i przyznała szczerze, że może jeszcze zawita do Śremu z następną pamiątką. Jednym z gości był także burmistrz Adam Lewandowski, który w swojej przemowie podkreślił niezwykle ważne przesłanie muralu, jakim jest zachęta do czytania.Fot. W. Kaptur

Dlaczego tutaj? Dlaczego Paula? Myślę, że od jakiegoś czasu jest to dość oczywiste. Paula zamieszkała w naszej bibliotece i w sercach śremian na stałe. A to wszystko dzięki dwóm wspaniałym kobietom – doktor Danucie Płygawko i Ewie Bąk, które są autorkami monografii o Pauli

– podkreślała Anna Laska-Szmyt
Fot. W. Kaptur

Mural został odsłonięty przez Danutę Płygawko z pomocą dyrektor biblioteki. Po oficjalnej części uczestnicy wydarzenia udali się do sali audiowizualnej na wykład pt. „Jam stała przy Niej…”.

Specjalnie na tę okazję w bibliotece pojawiły się tablice informacyjne dotyczące życia i twórczości Pauli Wężyk. W trakcie wykładu wyświetlano slajdy z ważnymi datami i zdjęciami. Goście mogli poznać historię rodziny Wężyk, wysłuchać wierszy poetki oraz jej losy a przyszło jej żyć w trudnych czasach. Po skończonym wykładzie uczestnicy udali się na słodki poczęstunek i kawę.

Fot. W. Kaptur

Projekt został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa”. Natomiast autorem jest Tomasz Woliński, a pomysłodawczynią muralu dr Danuta Płygawko. To nie pierwszy taki mural w Śremie, który powstał dzięki Fundacji Autentyczności w Sztuce. Wcześniejszy znajduje się na ul. Okulickiego i przedstawia wizerunek Daniela Kęszyckiego.

Powstańczy mural odsłonięty. Wyjątkowe wydarzenie przy ul. Okulickiego

Zostaw komentarz