||

Oto starostowie dożynek w gminie Śrem

page

Bez starostów nie ma prawdziwego Święta Plonów! Śremski ratusz poinformował, że starostami tegorocznych dożynek gminy Śrem będą Jolanta Błaszyk z Niesłabina oraz Piotr Błoszyk ze Zbrudzewa. Czym się zajmują na co dzień?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Dożynki gminy Śrem wracają w tradycyjnej formie. Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w niedzielę, 3 września w Zbrudzewie

Święto wszystkich rolników nie mogłoby się odbyć, gdyby nie dwie najważniejsze osoby – starosta i starościna dożynek. Przypomnijmy, że starostowie dożynek to osoby odpowiedzialne za organizację i przewodnictwo podczas ceremonii dożynkowych. To zazwyczaj osoby wybrane spośród społeczności lokalnej, którzy pełnią honorową funkcję podczas tej uroczystości.

Starostowie dożynek mają za zadanie prowadzić różne elementy ceremonii, takie jak korowód dożynkowy, przemówienia, wręczanie wieńców dożynkowych, prezentacje artystyczne i inne atrakcje związane z wydarzeniem. Pełnią rolę symbolicznego przywódcy społeczności podczas tego święta, promując tradycje wiejskie, rolnicze osiągnięcia oraz jedność lokalnej społeczności.

Starostami tegorocznych dożynek gminy Śrem będą Jolanta Błaszyk z Niesłabina oraz Piotr Błoszyk ze Zbrudzewa. Czym zajmują się na co dzień?

Jolanta Błaszyk jest mieszkanką Niesłabina. Ma córkę Marię i syna Wiktora. Pani Jolanta wspólnie z mężem Jackiem prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, które ma 200-letnią tradycję. Pierwszym właścicielem gospodarstwa był Andrzej Błaszyk – praprapradziadek pana Jacka. Gospodarstwo specjalizuje się w chowie i hodowli bydła mlecznego. Mleko oddają do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Śremie. Posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni około 34 ha użytków rolnych. Ponadto uprawiają zboże – plony przeznaczone są na paszę dla bydła.

Pani Jolanta wspólnie z mężem Jackiem prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, które ma 200-letnią tradycję/fot. Gmina Śrem

Z kolei Piotr Błoszyk ma 35 lat. Posiada trzy córki: Blankę, Lilianę i Matyldę oraz najmłodszego syna Kubę. Od czerwca 2019 roku jest członkiem rady sołeckiej wsi Zbrudzewo. Na tym miejscu zastąpił swojego ojca Zdzisława. Pan Piotr przejął gospodarstwo rolne po swoich rodzicach. Obecnie posiada około 50 ha użytków rolnych na terenie Zbrudzewa i Mechlina. Jego gospodarstwo rolne głównie nastawione jest na hodowlę bydła mięsnego. Rocznie produkuje ich około 100 sztuk. Ponadto zajmuje się uprawą zboża, które wykorzystuje do żywienia bydła. Pan Piotr został wybrany starostą dożynek gminy Śrem również w 2019 roku.

Pan Piotr przejął gospodarstwo rolne po swoich rodzicach. Obecnie posiada około 50 ha użytków rolnych na terenie Zbrudzewa i Mechlina/fot. Gmina Śrem

Zostaw komentarz