|||

Do Ceglarni w Jarosławkach znów zawitała opera. Tym razem podziwialiśmy komedię Moliera

Opera Mieszczanin Szlachcicem (118)
W jedną z głównych ról wcielił się Paweł Walkowiak z Książa Wlkp./Fot. D. Górna
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

23 sierpnia w Ceglarni w Jarosławkach odbyła się premiera jednej z najsłynniejszych komedii Moliera pt. „Mieszczanin szlachcicem”. Była to już kolejna odsłona kulturalnego projektu „Palimy się do muzyki!”.


Berdychowski Wv

Jest to przedsięwzięcie, w którym swoje siły połączyli: Teatr w Raju, Fundacja Artystyczna Obszar Działań Twórczych SOMA, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Z Muzyką do Ludzi” oraz Centrum Kultury Książ Wlkp. I jak tradycja nakazuje, było to kolejne spotkanie operowe zawodowych artystów z amatorami.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

O czym opowiada komedia Moliera?

„Mieszczanin szlachcicem” to komedia w pięciu aktach napisana przez Moliera na zamówienie króla Ludwika XIV. Wystawiona po raz pierwszy w 1670 r. we francuskim zamku Chambord. Jest to satyra na ówczesne mieszczaństwo.

Głównym bohaterem satyry jest bogaty mieszczanin Jourdain, który stara się naśladować styl życia arystokracji. W tym celu zamawia eleganckie ubrania i zatrudnia nauczycieli: muzyki, tańca, fechtunku i filozofii. Nauczyciele każą sobie słono płacić za lekcje, a za plecami Jourdaina naśmiewają się z jego braku ogłady.

Fot. D. Górna

Twórcy opery w Ceglarni

Reżyserem opery pt. „Mieszczanin szlachcicem” z muzyką Jean-Baptiste Lully była Patrycja Kozyra. Z kolei za choreografię odpowiadał Oliwier Korejwo. W głównych rolach wystąpili: Bartosz Remesz (Jourdain), Magdalena Szymańska (Dorymena), Joanna Mazurkiewicz (służąca), Paweł Walkowiak (filozof), Oliwier Korejwo (nauczyciel tańca i fechtunku). Za oprawę muzyczną odpowiadał zespół wokalny Inspiro Ensemble oraz Zespół Instrumentów Dawnych pod kierownictwem muzycznym – Lilianny Stawarz. Całość spięła Ewa Smoleńska.

  Dolsk, Książ Wlkp. i Brodnica poznała włodarzy. Tylko w pierwszym doszło do zmian.
Fot. D. Górna

Przypomnijmy, że opera regularnie pojawia się w Ceglarni w Jarosławkach. W ubiegłym roku mieliśmy okazję podziwiać operę „Heca, czyli polowanie na zająca” w reżyserii fenomenalnej Katarzyny Hołysz. Wcześniej były również „Damy i Huzary” na podstawie słynnej komedii Aleksandra Fredry.

Zostaw komentarz