|

Miliony dla powiatu śremskiego. Ponad 16 mln zł trafi do gminy Śrem

Banknot o nominale 200 polskich złotych
fot. Pixabay
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Jeszcze w tym roku samorządy wchodzące w skład powiatu śremskiego, jak i sam powiat śremski, otrzymają miliony złotych ze środków budżetu państwa. U nas najwięcej otrzyma gmina Śrem.


Berdychowski Wv

Dzięki nowelizacji budżetu państwa łącznie do jednostek samorządu terytorialnego powiatu śremskiego trafi blisko 22,5 mln zł. Ponad 70 procent tej kwoty trafi do jednego samorządu – do budżetu gminy Śrem. To subwencja rekompensująca podatek PIT i CIT.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Środki bez przeznaczenia. JST mogą je wydać na inwestycje lub wydatki bieżące

Gminy i powiaty, które jeszcze w tym roku otrzymają te środki, nie są zobligowane na wydatkowanie ich wg jakiegoś klucza. W tym przypadku mogą one przeznaczyć je na bieżące wydatki lub na inwestycje. Ze strony centrali nie ma nacisków, na co konkretnie pieniądze te muszą zostać spożytkowane.

Ponad 3 mln zł zasili kasę szpitala w Śremie. Na co pieniądze będą wydane?

Jak dzielono środki finansowe?

Dlaczego gmina Śrem otrzyma 16 mln zł, a gmina Brodnica blisko dziesięć razy mniej? Wysokość subwencji była wyliczana według specjalnego algorytmu stricte związanego z podatkami. Jest to wyrównanie ubytku z dochodu PIT. Innymi słowy, rząd teraz daje to, co zabrał wcześniej i próbuje tłumaczyć, że to dodatkowa subwencja.

  Adam Lewandowski - wywiad przed II turą [WIDEO]

Kto i ile pieniędzy otrzymał?

Wiadomo, że na czele JST z największą wysokością subwencji w powiecie śremskim znajduje się gmina Śrem. W ogonie gmina Brodnica. A jak wypadają pozostałe samorządy oraz powiat? Drugą co do wysokości w powiecie śremskim subwencję otrzymał… powiat śremski.

Następnie mamy gminę Książ Wielkopolski oraz Dolsk.

Szczegółowe dane kwotowe dostępne są poniżej.

  • gmina Śrem – 16 064 515 zł;
  • powiat śremski – 5 333 375 zł;
  • gmina Książ Wlkp. – 2 174 222 zł;
  • gmina Dolsk – 1 902 794 zł;
  • gmina Brodnica – 1 780 396 zł.

Zostaw komentarz