Jeden papieros postawił straż ze Śremu w stan alarmu
Jakim nieodpowiedzialnym trzeba być, by zapalić papierosa na oddziale szpitala w Śremie? Z taką sytuacją spotkała się śremska straż pożarna w dniu 30 lipca.
Tego dnia, około godziny 20, do dyspozytora Państwowej Straży Pożarnej w Śremie, wpłynęło zgłoszenie z monitoringu przeciwpożarowego ze śremskiego szpitala. Czujka dymu wychwyciła oznaki pożaru i system zadziałał prawidłowo.
Sponsorem głównym działu NA SYGNALE jest KT-24:
Na miejsce niezwłocznie skierowano kilka strażackich zastępów ze Śremu. Strażacy, po dotarciu do szpitala udali się na oddział, na którym znajdowała się czujka przeciwpożarowa wysyłająca sygnał do dyspozytora.
Reklama
Pożar szeregowca w Śremie. Strażacy siedem godzin walczyli z ogniem
Tam nie odnaleziono żadnego zalążka ognia, jednak w pomieszczeniu unosił się zapach palonego tytoniu. To pozwoliło na przyjęcie tezy, że najprawdopodobniej ktoś w tym miejscu postanowił wyjść sobie na „dymek”. Zapewne osoba ta nie była świadoma tego, że w pomieszczeniu znajduje się czujka, a palenie na terenie szpitala jest surowo zabronione.
Ostatecznie całe zdarzenie przez straż pożarną zakwalifikowane zostało, jako alarm fałszywy i nikogo na gorącym uczynku nie złapano.
Dlaczego nie wolno palić w szpitalach?
Palenie jest zabronione w szpitalach ze względu na szereg powodów, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, personelu medycznego oraz samego budynku szpitala.
Wprowadzenie zakazu palenia w szpitalach ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu pacjentom oraz stworzenie zdrowszego i bardziej bezpiecznego środowiska pracy dla personelu medycznego.
Gigantyczny pożar pola pod Książem Wielkopolskim [FILM]
Oto kilka powodów, dla których palenie w szpitalach jest surowo wzbronione:
- Ze względu na zdrowie pacjentów: Szpital to miejsce, gdzie przebywają osoby chory lub osłabione zdrowotnie. Palenie może wpływać negatywnie na stan zdrowia pacjentów, zwłaszcza tych z problemami układu oddechowego, serca czy immunosupresją. Dróg oddechowych pacjentów narażonych na dym tytoniowy może powodować infekcje, komplikacje lub powodować pogorszenie stanu zdrowia.
- Ze względu na bezpieczeństwo pożarowe: Szpitale są miejscami, w których zgromadzony jest wiele łatwopalnych materiałów, a także znajdują się tam sprzęty medyczne oraz substancje chemiczne. Palenie może stanowić ogromne ryzyko pożaru, który mógłby zagrażać życiu pacjentów i personelu oraz zniszczyć sprzęt medyczny i majątek szpitala.
- Ze względu na personel medyczny: Osoby pracujące w szpitalach są narażone na długie godziny pracy, stres i duże obciążenie emocjonalne. Palenie może zwiększać ryzyko chorób związanych z dymem tytoniowym oraz obniżać wydajność personelu medycznego.
Chociaż przypadki pożarów wywołanych przez pacjentów szpitali należą do rzadkości, z uwagi na dużą liczbę osób, pacjentów, którzy przebywają w placówkach medycznych, są one bardzo groźne i bardzo poważnie traktowane przez służby.
Ostatni taki przypadek miał miejsce lipcu tego roku w Gdańsku. Wcześniej w grudniu 2022 roku w Kaliszu. Wówczas 87-letni pacjent podpalił szpitalne łóżko