||

Jeden papieros postawił straż ze Śremu w stan alarmu

czerwony wozy strażackie na ulicy
fot. arch. red. / M. Czubak

Jakim nieodpowiedzialnym trzeba być, by zapalić papierosa na oddziale szpitala w Śremie? Z taką sytuacją spotkała się śremska straż pożarna w dniu 30 lipca.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Tego dnia, około godziny 20, do dyspozytora Państwowej Straży Pożarnej w Śremie, wpłynęło zgłoszenie z monitoringu przeciwpożarowego ze śremskiego szpitala. Czujka dymu wychwyciła oznaki pożaru i system zadziałał prawidłowo.

Na miejsce niezwłocznie skierowano kilka strażackich zastępów ze Śremu. Strażacy, po dotarciu do szpitala udali się na oddział, na którym znajdowała się czujka przeciwpożarowa wysyłająca sygnał do dyspozytora.

Pożar szeregowca w Śremie. Strażacy siedem godzin walczyli z ogniem

Tam nie odnaleziono żadnego zalążka ognia, jednak w pomieszczeniu unosił się zapach palonego tytoniu. To pozwoliło na przyjęcie tezy, że najprawdopodobniej ktoś w tym miejscu postanowił wyjść sobie na „dymek”. Zapewne osoba ta nie była świadoma tego, że w pomieszczeniu znajduje się czujka, a palenie na terenie szpitala jest surowo zabronione.

Ostatecznie całe zdarzenie przez straż pożarną zakwalifikowane zostało, jako alarm fałszywy i nikogo na gorącym uczynku nie złapano.

Dlaczego nie wolno palić w szpitalach?

Palenie jest zabronione w szpitalach ze względu na szereg powodów, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, personelu medycznego oraz samego budynku szpitala.

Wprowadzenie zakazu palenia w szpitalach ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu pacjentom oraz stworzenie zdrowszego i bardziej bezpiecznego środowiska pracy dla personelu medycznego.

Gigantyczny pożar pola pod Książem Wielkopolskim [FILM]

Oto kilka powodów, dla których palenie w szpitalach jest surowo wzbronione:

  • Ze względu na zdrowie pacjentów: Szpital to miejsce, gdzie przebywają osoby chory lub osłabione zdrowotnie. Palenie może wpływać negatywnie na stan zdrowia pacjentów, zwłaszcza tych z problemami układu oddechowego, serca czy immunosupresją. Dróg oddechowych pacjentów narażonych na dym tytoniowy może powodować infekcje, komplikacje lub powodować pogorszenie stanu zdrowia.
  • Ze względu na bezpieczeństwo pożarowe: Szpitale są miejscami, w których zgromadzony jest wiele łatwopalnych materiałów, a także znajdują się tam sprzęty medyczne oraz substancje chemiczne. Palenie może stanowić ogromne ryzyko pożaru, który mógłby zagrażać życiu pacjentów i personelu oraz zniszczyć sprzęt medyczny i majątek szpitala.
  • Ze względu na personel medyczny: Osoby pracujące w szpitalach są narażone na długie godziny pracy, stres i duże obciążenie emocjonalne. Palenie może zwiększać ryzyko chorób związanych z dymem tytoniowym oraz obniżać wydajność personelu medycznego.

Chociaż przypadki pożarów wywołanych przez pacjentów szpitali należą do rzadkości, z uwagi na dużą liczbę osób, pacjentów, którzy przebywają w placówkach medycznych, są one bardzo groźne i bardzo poważnie traktowane przez służby.

Ostatni taki przypadek miał miejsce lipcu tego roku w Gdańsku. Wcześniej w grudniu 2022 roku w Kaliszu. Wówczas 87-letni pacjent podpalił szpitalne łóżko

Zostaw komentarz