||

Niebezpieczna roślina w śremskim parku. Można się poparzyć!

barszcz sosnowskiego (1)
Fot. Miejski Park Ekologiczny im. W. Puchalskiego/Barszcz sosnowskiego: Inwazyjny gatunek rośliny stanowi poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia publicznego

W Miejskim Parku Ekologicznym im. W. Puchalskiego w Śremie pojawiła się niebezpieczna roślina. Administracja parku poinformowała o tym, że rośnie tam barszcz sosnowskiego, który może być groźny dla zdrowia.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Na facebookowym profilu Miejskiego Parku Ekologicznego im. W. Puchalskiego w Śremie pojawiła się ważna informacja. Administracja parku ostrzega przed pojawieniem się rośliny, która może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Chodzi o barszcz sosnowskiego, czyli groźną roślinę inwazyjną. Teren, na którym rośnie został oznaczony taśmą ostrzegawczą.

Barszcz sosnowskiego: Inwazyjny gatunek rośliny stanowi poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia publicznego

Barszcz sosnowskiego, znany również jako barszcz olbrzymi (Heracleum sosnowskyi), to gatunek rośliny z rodziny selerowatych (Apiaceae). Jest to inwazyjny gatunek pochodzący z Azji Środkowej, który został introdukowany do Europy jako roślina ozdobna. Niestety, ze względu na swoją zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się i konkurencję z rodzimymi gatunkami roślin, barszcz sosnowskiego stał się poważnym problemem ekologicznym.Roślina barszczu sosnowskiego może osiągać wysokość nawet 3-5 metrów. Charakteryzuje się dużymi, pierzastymi liśćmi i okazałymi kwiatostanami w formie baldachów. Barszcz sosnowskiego zawiera silne fototoksyczne substancje chemiczne, zwane furanokumarynami, które mogą powodować poważne oparzenia skóry po kontakcie ze słońcem. Dlatego też barszcz sosnowskiego jest uważany za roślinę niebezpieczną dla człowieka.

Ze względu na zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia publicznego, barszcz sosnowskiego jest zwalczany na wielu obszarach. Istnieją różne metody kontroli, takie jak wycinanie roślin, koszenie przed kwitnieniem i stosowanie herbicydów. Ważne jest również monitorowanie i zgłaszanie obecności barszczu Sosnowskiego, w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się tego gatunku.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz