|

Strefa ASF bez zmian. Jest rozporządzenie lekarza weterynarii

brown wild boar on brown dried leaves
Dzik / fot. ilustrujące

Wracamy do tematu dzika z ASF, jaki został ustrzelony na terenie gminy Śrem. W Dzienniku Urzędowym Wojewody Wielkopolskiego ukazało się rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF u dzików na terenie powiatu śremskiego.

VW_Berdychowski_400_150(1)

W rozporządzeniu tym możemy przeczytać, że powiatowy lekarz weterynarii w Śremie ustala obszar skażony ASF u dzików na terenie powiatu, który obejmuje miejscowości: Niesłabin, Zbrudzewo, Tesiny oraz Groblekę. Nie zmieniła się natomiast strefa ASF i nadal na część gminy Śrem objęta jest restrykcjami przypisanymi do niebieskiej strefy afrykańskiego pomoru świń.

Na obszarze, o którym mowa zakazuje się przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Śremie, wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane, wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem choroby. Zakazuje się również wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar.

Niebieskim kolorem zaznaczono orientacyjną strefę skażenia ASF, którą wyznaczył lekarz weterynarii / źródło: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Śremie; Google Maps

Zabronione jest również prowadzenie targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń, odłowu zwierząt łownych oraz prowadzenie skupu, obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami pochodzącymi z obszaru, którego dotyczy rozporządzenie.

Zostaw komentarz