||

Dzik z ASF w powiecie śremskim

brown wild boar on brown dried leaves
Dzik / fot. ilustrujące
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Burmistrz Śremu, za Magdaleną Karmelitą-Bach, powiatowym lekarzem weterynarii w Śremie, poinformował o pierwszym na terenie powiatu przypadku ASF u dzika.


Berdychowski Wv

12 maja do śremskiej inspekcji weterynaryjnej wpłynęły wynik badań próbek z dzika, który został zastrzelony podczas polowania w dniu 26 kwietnia. Wyniki dały pozytywną próbkę na zawartość wirusa ASF w ciele zwierzęcia. Zwierzę zostało zastrzelone w okolicy Tesin w gminie Śrem. W tym miejscu znajduje się niebieska strefa ASF.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

W związku z powyższym zostanie wydane rozporządzenie dotyczące wyznaczenia strefy objętej zakazem (czerwona strefa ASF). Na czas publikacji niniejszego materiału takowe jeszcze nie zostało opublikowane i nowy podział na strefy nie został jeszcze wyznaczony.

Pinezką zaznaczono miejsce ustrzelenia dzika z potwierdzonym badniami wirusem ASF / fot. Google Maps

Jakie są strefy ASF?

W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:

  • obszar objęty ograniczeniami III (kolor czerwony na mapie),
  • ,obszar objęty ograniczeniami II (kolor różowy na mapie),
  • obszar objęty ograniczeniami I (kolor niebieski na mapie).

Co oznaczają poszczególne kolory stref ASF dla hodowców?

Strefa zagrożenia (strefa niebieska) oznacza, że trzoda chlewna może opuścić punkty i zakłady, wyłącznie po uzyskaniu ujemnego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń. maksymalnie 6 naganiaczy bez udziału psów.

  Kompleks sportowy w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich zostanie zmodernizowany

W obrębie strefy czerwonej przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni możliwa po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń, po uzyskaniu tych dokumentów świnie przemieszcza się bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy, nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem muszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii, istnieje możliwość zgromadzenia świń przemieszczanych do rzeźni w miejscu przeznaczonym na skup zwierząt lub przeznaczonym na targ; miejsce to musi znajdować się na obszarze objętym ograniczeniami; takie przemieszczenie jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii (należy wcześniej złożyć do niego wniosek o wydanie pozwolenia).

W strefie różowej każdy ubój na użytek własny (w gospodarstwie) musi być poprzedzony badaniem przedubojowym, oznacza to konieczność zgłaszania uboju na użytek własny na minimum 72 godziny od planowanej daty uboju

4 komentarze

    1. Na ten moment, a mamy godzinę 21.13 nie została zmieniona strefa na oficjalnej mapie WETGIW. Naniesiono lokalizację dzika z ASF, ale nie nadano innej strefy (nadal jest niebieska). Trzeba czekać na rozporządzenie.

Zostaw komentarz