Planowanie budowy domu — od czego zacząć?

Planowanie Budowy Domu
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Staranne przygotowanie budowy domu może zwiększyć szansę na to, że przebiegnie ona bez przykrych niespodzianek. Ci, którzy zabierają się za takie przedsięwzięcie po raz pierwszy, stoją przed wieloma dylematami. Jak określić budżet? O czym warto pamiętać? Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc w uporządkowaniu najważniejszych zagadnień związanych z budową.


Berdychowski Wv

Zaplanuj budżet

Kwestia budżetu jest chyba jedną z najbardziej problematycznych. Nie ma tutaj jasnych wytycznych, ile kosztować powinna budowa domu, ponieważ do pewnego stopnia jest to kwestia indywidualna. Dom może mieć 50m2, ale może mieć i 250m2. Może być zbudowany z tańszego silikatu albo z bardzo drogich materiałów budowlanych. Podobnie z wykończeniem wnętrz — parapety wykonane z plastiku czy podłogi z drewnianych paneli będą łaskawsze dla portfela, niż te same elementy wykonane z marmuru. Do tego dochodzi jeszcze kwestia rosnącej inflacji, która sprawia, że zapłacić więcej trzeba nie tylko za materiały budowlane, ale też robociznę. Pamiętać więc trzeba, że wśród największych wydatków pojawiają się takie jak:


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

– zakup samej ziemi, na której stanąć ma dom

– wynagrodzenie dla architekta (tańsze niż indywidualny projekt może być wybranie już gotowego)

– koszt wszystkich materiałów budowlanych

– zatrudnienie ekipy budowlanej i fachowców od instalacji

Dużo mniejsze koszty to z kolei wszelkie opłaty urzędowe czy ewentualna opłata za wywóz gruzu.

  Jak wybrać najlepszy okap do swojej kuchni?

Dobrze jest ponadto zabezpieczyć się poduszką finansową — poleca się zaplecze finansowe obejmujące przynajmniej około 15% całego budżetu.

Wybierz ekipę budowlaną

Poziom fachowej wiedzy pracowników firmy budowlanej i ich realne umiejętności bezsprzecznie wpływają na poszczególne etapy budowy. Korzystanie z usług fachowców z przypadku nie jest więc korzystnym posunięciem. Najlepiej jest wypytać znajomych, którzy mają doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach, o to czy i kogo polecają. O firmie z polecenia wiadomo chociaż to, że już sprawdziła się przy budowie domu, a jeśli osoba polecająca jest wymagająca i ma wysokie wymagania względem świadczenia usług budowlanych, takie polecenie z pewnością będzie wartościowe. Opinie na temat konkretnych firm warto też sprawdzać w sieci. Ze względu na niejednokrotnie napięte terminy prac, szukać dobrej ekipy budowlanej powinno się zacząć odpowiednio wcześnie.

Nie zapomnij o wywozie gruzu

Za wywóz odpadów z budowy lub z remontowanego domu odpowiada ich wytwórca, a więc ekipa budowlana. Firmy najczęściej współpracują z profesjonalnymi przedsiębiorstwami wywożącymi gruz z budowy, jak gruzar.pl. Czasami jednak w umowie jest zapis, że wywóz gruzu czy odpadów remontowych jest po stronie właściciela posesji. Jeśli tak się stanie lub kiedy prowadzimy remont samodzielnie, warto jest wiedzieć, że kontener na gruz można odpłatnie wynająć, a proces ten jest bardzo prosty. Wystarczy skontaktować się z lokalną firmą branży wywozowej, telefonicznie bądź mailowo. Czasami wystarczy też wypełnić specjalny formularz kontaktowy. Taki formularz znajduje się na przykład na gruzo.pl. Najtańszy pojemnik na gruz to worek bigbag, który udźwignie półtorej tony śmieci, ale do dyspozycji są też duże kontenery o pojemności kilkunastu metrów sześciennych.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że pomijaną, ale bardzo ważną kwestią jest sam dojazd na miejsce budowy. Wznoszenie budynku nieraz potrafi trwać kilka długich miesięcy, a pracownicy budowlani codziennie będą mieli do pokonania drogę na naszą posesję. Dowóz materiałów budowlanych czy transport wywrotki z kontenerem na gruz będzie znacznie łatwiejszy, jeśli droga dojazdowa będzie dobrej jakości. Nie zawsze mamy na to wpływ, zwłaszcza jeśli chodzi o drogę publiczną, ale jeśli jest możliwość, np. utwardzenia podjazdu, warto pomyśleć o tym wcześniej.

Zostaw komentarz