Image
fot. M. Przybyła/Kolejne spotkania warsztatowe odbędą się w Brodnicy, Śremie i Jarosławkach
  • Home
  • Dolsk
  • Jak cię widzą, tak cię piszą, czyli co strój mówi o kobiecie

Jak cię widzą, tak cię piszą, czyli co strój mówi o kobiecie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Ruszyła V edycja projektu „Sukces kobiecy dawniej i dziś”. Pierwsze z czterech spotkań odbyło się w czwartek, 11 maja w Willi Marianna w Ostrowieczku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego.


Berdychowski Wv

Tegoroczny projekt „Sukces kobiecy dawniej i dziś” stworzony został głównie z myślą o popularyzacji postaci, zdarzeń i miejsc związanych z pracą organiczną w Wielkopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem regionu śremskiego. Podczas spotkań warsztatowych omawiana będzie idea pracy organicznej zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym.

Bohaterką pierwszego spotkania była Tekla z Mańkowskich Chłapowska (1885-1962) ostatnia żeńska właścicielka majątku w Turwi, żona Zygmunta Mańkowskiego. Jako że sama nie doczekała się potomstwa, sporo uwagi i nakładów finansowych przeznaczyła na działalność charytatywną, wspierając przede wszystkim edukację dzieci i młodzieży.



Uczestniczki spotkania poznały biografię bohaterki, ponadto miały możliwość wzięcia udziału w warsztacie „z historią Tekli w tle”, stanowiącym studium nad strojem kobiety z rodziny ziemiańskiej przełomu XIX i XX wieku oraz wieloznacznością ubioru w porównaniu ze znaczeniem stroju kobiecego w czasach współczesnych.

Omówiono strój ówczesnej ziemianki praktycznie od podszewki, czyli od bielizny. Rozmowa dotycząca stroju stała się również doskonałą okazją do refleksji nad socjologicznym znaczeniem damskiej garderoby na początku XX wieku i w czasach współczesnych oraz wpływie ubioru na pozycję społeczną kobiety na przestrzeni wieku.

Warsztaty prowadziły: Wiesława Franczak – historyk, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, urzędnik, społecznik, członek Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego oraz Renata Brukiewicz – dyplomowany trener, doradca biznesowy i wizerunkowy, ekspert i popularyzatorka wiedzy z savoir vivrre, etykiety i kultury w świecie biznesu, producent artystyczny i konferansjerka.

Organizatorem spotkania była Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego przy współpracy z Biblioteką Publiczną MiG Dolsk.

Zostaw komentarz