|

Śrem zrzuci się na szkoły w Poznaniu

Śrem, w ramach członkostwa w Metropolii Poznań nie tylko czerpie korzyści finansowe, jak choć by te związane z zakupem sprzętu dla szpitala, ale też czasami musi dać coś od siebie. W tym konkretnym przypadku będą to środki finansowe na stworzenie dodatkowych możliwości w zakresie przyjęcia uczniów do szkół w Poznaniu i powiecie poznańskim.

Siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki, pomogą Poznaniowi i powiatowi sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. 21 gmin wyłoży łącznie 5 mln zł, tyle samo dodatkowo wydatkuje powiat poznański. Nadchodzący rok szkolny 2023/2024 będzie początkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych dla półtora standardowego rocznika, co jest wynikiem kumulacji efektów reform edukacji z ostatnich 10 lat – mówi Adam Górczewski ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań.Tworzymy dodatkowe możliwości w zakresie przyjęcia uczniów, to jest około 100 oddziałów, co będzie obejmowało możliwość zabezpieczenia nauki dla dodatkowych 3 tysięcy uczniów na terenie Poznania. Chciałem serdecznie podziękować za taką solidarność – decyzję Metropolii Poznań tak komentuje prezydent Jacek Jaśkowiak.

Dzięki tym pieniądzom w poznańskich liceach powstanie 70 dodatkowych klas. Uchwała przyjęta przez Radę Metropolii Poznań ustala dodatkową składkę członkowską. – To mocny przykład tego, jak skutecznie potrafimy działać łącząc samorządowe siły – o uchwale mówi Jan Grabkowski, starosta poznański, wiceprezes Zarządu Metropolii Poznań.