||

Śrem kontynuuje współpracę z czeskim Rožnov pod Radhoštěm. Jakie z tego płyną korzyści?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Od wielu lat śremski ratusz współpracuje z czeskim miastem Rožnov pod Radhoštěm, który jest jednym z trzech miast partnerskich Śremu (obok niemieckiego Bergen i polskiego Świdnika). W ramach kontynuacji dobrej współpracy, burmistrz Śremu wraz Barbarą Jabłońską – naczelnik pionu edukacji i usług społecznych, udał się do Czech. Wizyta odbyła się w dniach 26-28 lutego.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

fot. srem.pl

– Wizyta była okazją do podpisania nowego programu współpracy oraz podsumowania 25 lat wspólnie realizowanych projektów. Ustaliliśmy działania, które będą podejmowane w tym roku. Po raz pierwszy okazję do podjęcia wspólnych działań będą mieli seniorzy ze Śremu i z Rožnova pod Radhoštěm. Uczniowie będą uczestniczyć w projekcie Dni Pokoju im. Anne Frank w Bergen w Niemczech. Pozostałe inicjatywy będą dotyczyć sportu i kultury – informuje burmistrz Śremu.

Ciekawie zapowiada się współpraca klubów seniora. Nie wykluczone, że śremscy seniorzy otrzymają zaproszenie do udziału w wycieczce do Czech. Rožnov pod Radhoštěm to malownicze miasto oddalone od Śremu o około 460 km. Miejscowość tę zamieszkuje około 17 tys. osób. Na terenie miejscowości znajduje się skansen wsi wołoskiej. Jest to największy skansen etnograficzny w Czechach działający od 1925 roku.

Skansen jest podzielony na trzy części:

  • Drewniane miasteczko – to najstarsza część skansenu, powstała w 1925 roku, gdy przeniesiono z Rožnova pod Radhoštěm XVIII-wieczny ratusz z rynku i kilka innych budynków. Z czasem uzupełniono kompleks o kolejne budynki. Przedstawiono sposób życia w małym miasteczku w okresie od połowy XIX wieku do pierwszej ćwierci XX wieku. Na terenie skansenu działają stylowe restauracje, w których można spróbować potraw regionalnych,
  • Wołoska wieś  – część skansenu ulokowana na zboczu wzgórza. Zebrano tu liczne budowle wiejskie: domy, zagrody, wiatraki, kuźnie. W skansenie codziennie można zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie ludzi mieszkających i pracujących w tych budynkach,
  • Młyńska dolina – najnowsza część skansenu, w której zobaczyć można drewniane obiekty przemysłowe. Znajduje się tu kilka obiektów, które związane są z techniką i wykorzystaniem wody.