||

Dolsk. Integracja z piernikiem w tle

Jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wydarzenia tego typu organizowane są w wielu miastach i miasteczkach. Od dwóch lat impreza odbywa się również w Dolsku, przyciągając rzesze miłośników dobrej zabawy i integracji.

Świąteczny klimat podkreślały piękne dekoracje, w których przygotowanie aktywnie włączyli się uczniowie gminnych placówek oświatowych oraz rękodzielnicy. Nie zabrakło również ciepłych, smacznych posiłków, domowych wypieków i przetworów. Podczas jarmarku można było również wesprzeć zbiórkę na leczenie i rehabilitację siedmioletniej dolszczanki – Mai Staszak.Uroczystego otwarcia „Festiwalu Piernika” dokonała wiceburmistrz – Mirella Godawa, dziękując wszystkim za wysiłek i zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia, a także życząc wszystkim dobrej zabawy.

Fot. Biblioteka w Dolsku

Artystycznie, radośnie, świątecznie


VW_Berdychowski_400_150(1)

„Festiwal Piernika” to doskonała okazja, by zaprezentować talenty i umiejętności artystyczne mieszkańców – zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych. Jako pierwsze na scenie pojawiły się przedszkolaki z Zespołu Przedszkoli w Dolsku. Swoje umiejętności wokalno-taneczne przedstawiły Smerfy, Biedronki, Żabki, Krasnale oraz Tygryski. Tuż po nich sceną zawładnęły przedszkolaki z Wieszczyczyna.

Z muzycznym repertuarem wystąpili także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie.

Prezentacje artystyczne młodych mieszkańców gminy nagrodzone zostały gromkimi, w pełni zasłużonymi brawami oraz upominkami, które przygotowali organizatorzy.

Fot. Biblioteka w Dolsku

Podczas jarmarku wystąpiły także Mażoretki LKS Zawisza Dolsk, zachwycając wszystkich zdolnościami taneczno-akrobatycznymi oraz doskonałym wyczuciem rytmu. Trenerką dolskich mażoretek jest Julia Olszewska.

Na scenie nie zabrakło także chóru „Lutnia” wraz z dyrygentką – Anną Kaczmarek. W wykonaniu chórzystów można było usłyszeć piękne, świąteczne utwory. Bożonarodzeniowy nastrój podkreśliła także Krystyna Trybuś, która na „Festiwalu Piernika” pojawiła się w stroju św. Mikołaja.

Na scenie wystąpił także Lech Nawrocki z zespołem. Grupa zaprezentowała pastorałki oraz własne utwory. Wokalistką była Iwona Jurga.

Święty Mikołaj i piernikowe konkursy

Nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia jest Święty Mikołaj. Świątecznego gościa nie mogło więc zabraknąć na sobotniej imprezie. Największą frajdę miały oczywiście dzieci, które chętnie pozowały do zdjęć ze Świętym Mikołajem wśród bożonarodzeniowych dekoracji.

Zorganizowano także loterię świąteczną, a na okazjonalnych kramach można było nabyć rękodzieło, bożonarodzeniowe ozdoby, domowe przetwory oraz wypieki.

Wiele emocji wzbudziły także konkursy piernikowe. Zmagania odbyły się w dwóch kategoriach: sołectwa, stowarzyszenia, kluby i inne organizacje zmierzyły się w konkursie na najładniejszy piernik kiermaszu. Dla osób indywidualnych przygotowano natomiast konkurs na najsmaczniejsze pierniki.

Fot. Biblioteka w Dolsku

Uczestnicy zmagań wykazali się nie tylko talentem cukierniczym, ale także kreatywnością i pomysłowością – dostarczone prace były smaczne, piękne i niepowtarzalne, jurorzy mieli więc twardy orzech do zgryzienia.

W konkursie na najładniejszy piernik zwyciężyło sołectwo Błażejewo, miejsce drugie zajęło sołectwo Ostrowieczno, a na trzecim uplasowali się OSP Małachowo oraz sołectwo Małachowo.

W kategorii osób indywidualnych miejsce pierwsze zajęła Ada Nowacka, na drugim znalazł się Stanisław Hodyl oraz Kinga Ratajczak, a na trzecim Anna Michalak.

Organizatorem imprezy byli: OSP KRG Dolsk, Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dolsku, Biblioteka Publiczna MiG Dolsk, Gmina Dolsk.