Image

To ostatni moment na rozliczenie podatków PIT!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Przekazanie zwrotu przelewem na konto jest najwygodniejszą metodą odbioru nadpłaconego podatku. Owszem, istnieje możliwość przesłanie gotówki poprzez Pocztę Polską, jednak ten sposób jest wykorzystywany coraz rzadziej i pewnie w kolejnych latach zaniknie całkowicie. Co ważne: jeśli nie poinformujemy urzędu, na jaki numer rachunku ma dokonać zwrotu, otrzymamy nadpłatę przekazem pocztowym (za który pobierana jest opłata), lub będziemy musieli ją odebrać osobiście w najbliższej placówce.

Bardzo często zdarza się, że podatnicy wpisują numer konta w samym formularzu zeznania o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-37 lub PIT-36) – w rubryce dotyczącej dodatkowych informacji ułatwiających kontakt z podatnikiem (takich jak numer telefonu czy adres e-mail). Jest to błąd. Numer konta można zgłosić lub zaktualizować tylko i wyłącznie za pomocą formularza ZAP-3 (w przypadku osób fizycznych, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL).

Jaki jest najwygodniejszy sposób dokonania takiej aktualizacji? Wystarczy zalogować się do serwisu e-US (do wyboru jest kilka metod: profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna lub aplikacja mObywatel), a następnie z menu „Dokumenty” wybrać „Złóż dokument” i kliknąć w „Zgłoszenie ZAP-3”.

Jeśli już kiedyś zgłaszaliśmy swoje dane, ale nie jesteśmy pewni jaki tak naprawdę numer konta mamy przypisany do swojego profilu – nic straconego. Wszystkie swoje dane można łatwo sprawdzić. Wystarczy wejść w zakładkę „Twoje konto”, a następnie z menu wybrać „Twoje dane”. Znajdziemy tam m.in. nasz adres zamieszkania, dane kontaktowe, ale także numer konta, który był już wcześniej wskazany urzędowi skarbowemu. Jeśli dane są nieaktualne, można je zaktualizować w kilku kliknięciach.

Formularze te można wysłać fiskusowi w dowolnym momencie roku – nie trzeba z tym czekać do złożenia zeznania. Raz podana informacja nie musi być ponownie zgłaszana przy okazji kolejnego rozliczenia z fiskusem – będzie ona ważna do momentu podania nowego numeru konta (w przypadku, gdy chcemy je zmienić) lub rezygnacji z tej formy odbioru.

Należy pamiętać, że można wskazać tylko taki rachunek, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem, a jeżeli rachunek jest wspólny, należy podać wszystkich posiadaczy danego rachunku.

W tym roku, mimo, że czas na rozliczenie podatków przypada ustawowo do końca kwietnia, możemy to zrobić aż do 2 maja. Jest to spowodowane tym, że 30 kwietnia to sobota, więc automatycznie zyskujemy kilka dodatkowych dni. Jednak nie zwlekajmy do samego końca – pamiętając poprzednie lata, 2 maja na pewno serwery urzędowe będą łagodnie mówiąc przeciążone.