|

Podatek od psa w Dolsku poszedł w górę. Ile wynosi?

Viii Spacer Gajowy (23)
fot. M. Czubak
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dolski samorząd przypomina o obowiązkowym uiszczeniu na rzecz gminy podatku od psa. W tym roku podatkowym jest on wyższy niż przed rokiem.


Berdychowski Wv

Do 15 marca wszyscy posiadacze psów na terenie gminy Dolsk, zobowiązani są do uiszczenia opłaty podatkowej od posiadanego czworonoga. W tym roku opłata ta uległa wzrostowi z 42 zł do 48 zł o jednego psa. Im jest ich więcej w gospodarstwie, tym drożej. Z opłaty tej zwolnione są osoby, które spełniają wymogi ustawowe.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Opłaty nie wymaga się od podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów, osób niepełnosprawnych, którzy posiadają psa asystującego, osób zaliczonych do grupy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i dyplomatów. Wszyscy pozostali zobowiązani są do uiszczenia tego podatku.

Dlaczego nie płacimy za kota?

Na to pytanie nie ma odpowiedzi, a stawiają je często posiadacze psów. Bowiem to oni czują się pokrzywdzeni w tej sprawie. Czują również, że nie są traktowani na równi z posiadaczami kotów, których nie brakuje.

Podatek od kota

W przestrzeni podatkowej istnieje jednak coś takiego, jak „podatek od kota”. Jest to nazwa potoczna PCC, który trzeba uiścić w przypadku zakupu kota o wartości powyżej 1 tys. zł. Taki podatek do fiskusa należy zapłacić w przypadku zakupu czworonoga, bez względu, jakiego rodzaju jest to zwierzę.

  Pijacki rajd zakończony dachowaniem pod Książem Wielkopolskim

Zdaniem skarbówki kupowany kot, pies czy inne zwierzę traktowane jest jako przedmiot, a to oznacza, że od zakupu należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 proc.

Zostaw komentarz