Image

Jakie są rodzaje ubezpieczeń transportowych?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

OC przewoźnika drogowego

Jedną z najpopularniejszych polis transportowych jest ubezpieczenie OCP. Przeznaczone dla wszystkich firm zajmujących się odpłatnym transportem towarów, znacząco zwiększają bezpieczeństwo prowadzenia działalności. Podstawowa ochrona obejmuje bowiem:



– uszkodzenie ładunku,

– całkowite zniszczenie towaru,

– nierzetelne wykonanie zlecenia transportowego.

Naturalnie dotyczy to wszystkich tych sytuacji, w których to szkody powstały z winy przedsiębiorstwa przewozowego. Podczas kupowania tego ubezpieczenia należy szczególną uwagę zwrócić na wysokość sumy gwarantowanej. To maksymalna kwota odszkodowania, która powinna w całości pokrywać wartość najdroższych przewożonych ładunków.

CARGO

Ubezpieczenie to zapewnia kompleksową ochronę przewożonego towaru, a więc od momentu załadunku do rozładunku. W przeciwieństwie do OC przewoźnika, odszkodowanie można otrzymać niezależnie od tego, co było powodem szkody. Ochrona obejmuje więc ładunek m.in. w zakresie:

– kradzieży lub uszkodzenia przez wandali,

– spalenia,

– uszkodzenia bądź zniszczenia w wyniku działa sił wyższych, np. powodzi czy wypadku drogowego.

Polisa CARGO jest przeznaczona dla osób prywatnych lub przedsiębiorców będących właścicielami towaru. Przed jej zakupem należy koniecznie zwrócić uwagę na gwarantowany zakres ochrony i listę wyłączeń.

Ubezpieczenia dla pracowników firm transportowych

Właściciele firm transportowych i jednocześnie pracodawcy powinni pomyśleć także o ubezpieczeniu dla pracowników. Praca w tej branży jest bowiem dość niebezpieczna, a to oznacza duże ryzyko wypadków. Ich skutki mogą być poważne, a za wszelkie szkody odpowiada oczywiście przedsiębiorca. Wykupienie specjalnej polisy ubezpieczeniowej zdejmuje z pracodawcy tę odpowiedzialność – odszkodowania wypłaci ubezpieczyciel.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla firmy transportowej?

Musisz mieć świadomość tego, że w przypadku ubezpieczeń dla branży transportowej cena jest najgorszym możliwym doradcą. Zazwyczaj im jest ona niższa, tym bardziej okrojony zakres ochrony. Warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na to, za co odpowiada ubezpieczyciel oraz jaka jest wysokość sumy gwarantowanej.

Niezwykle istotna jest także tzw. lista wyłączeń, którą znajdziesz w OWU dołączonym do umowy. Koniecznie zapoznaj się z nią, zanim postanowisz podpisać dokumenty i opłacić składkę. Znajduje się tam wykaz zdarzeń, które w przypadku powstania szkody zdejmują odpowiedzialność z ubezpieczyciela.

Do tego dochodzi udział własny w likwidacji szkód, który nierzadko może okazać się bardzo duży. Z tego powodu zawsze dokładnie prześwietl każdą interesującą Cię ofertę. Duże wsparcie w tym zakresie zapewniają porównywarki ubezpieczeniowe, takie jak np. na stronie https://ubezpieczamy24.com. Dzięki nim bez wychodzenia z domu znajdziesz najlepszą polisę, a zespół doświadczonych doradców pomoże Ci w jej wyborze.