| |

Śrem w czołówce endoprotezoplastyki

– W Wielkopolsce mamy łącznie 44 oddziały ortopedyczne, w tym siedem oddziałów chirurgii jednego dnia, a 36 z nich realizuje świadczenia w zakresie endoprotezoplastyki. To 31 oddziałów należących do szpitali sieciowych i pięć oddziałów w podmiotach spoza sieci. To bardzo dobre zabezpieczenie dla wielkopolskich pacjentów – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Mimo zaangażowania części szpitali i oddziałów w walkę z pandemią COVID-19, pacjenci mieli dostęp do leczenia, bo rolę jednych przejmowały inne placówki. Spadek liczby zabiegów endoprotezoplastyki w okresie pandemii, to z jednej strony efekt zaangażowania oddziałów lub całych szpitali w walkę z pandemią, a z drugiej przejściowe ograniczenia ich działalności z powodu choroby personelu lub jego zaangażowania do pracy na oddziałach covidowych. Częstym zjawiskiem były również rezygnacje z zabiegów samych pacjentów, szczególnie w pierwszych miesiącach pandemii.

Pandemia nie wpłynęła na spadek zainteresowania zabiegów endoprotezoplastyki. Wręcz przeciwnie, w minionym roku na terenie Wielkopolski wykonano takich zabiegów więcej o ponad 7,8 tys. Łączna kwota refundacji tych zabiegów w ubiegłym roku wyniosła 123 mln złotych. Skróciły się także kolejki pacjentów oczekujących na wszczepienie endoprotezy. W przypadku najpopularniejszych zabiegów na kolanach i biodrach w marcu 2019 r. czekało na nie łącznie 14,3 tys. osób, a w grudniu 2021 – 11,3 tys.

W tych liczbach kryją się również pacjenci, którzy zabieg ten mieli wykonywany w śremskim szpitalu. W 2021 roku nasza placówka wykonała zabieg endoprotezoplastyki u 358 pacjentów, co pozwoliło szpitalowi znaleźć się w dziesiątce placówek medycznych w województwie zakontraktowanych w NFZ, które wykonują takie zabiegi.

Najwięcej pacjentów w ramach endoprotezoplastyki od lat przyjmuje Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi UM w Poznaniu. Nie inaczej było w 2021 r., kiedy zabiegowi poddano w tym miejscu 1623 pacjentów.