Zamknięcie budynku szkoły w Dolsku – nadzwyczajna sesja Rady i plan działania gminy

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta i Gminy Dolsk (22 maja) zwołana została na wniosek pięciu radnych. Posiedzenie dotyczyło podjęcia działań w związku z wyłączeniem z użytkowania jednego budynku miejscowej szkoły podstawowej.
W czwartkowe przedpołudnie w Dolsku zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta i Gminy Dolsk (22 maja). Wniosek o zwołanie narady złożyło na ręce przewodniczącej Lidii Grześkowiak pięć radnych: Karina Hasińska, Dominika Szymańska, Sabina Hoffmann, Janina Pawełczyk oraz Iwona Matelska. Powodem było wyłączenie z użytkowania jednego budynku Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku.
Jak zaznaczyły wnioskodawczynie w złożonym piśmie, „(…) budynek szkoły podstawowej został zamknięty do czasu zbadania przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, co skutkuje koniecznością dostosowania struktury edukacyjnej i społecznej gminy”.
Zwołanie nadzwyczajnej sesji miało na celu m.in. pozwolić na omówienie skutków zamknięcia szkoły i sali sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu tej sytuacji na uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz lokalną społeczność, przedstawienie alternatywnych rozwiązań oraz uzyskanie akceptacji Rady Miasta i Gminy Dolsk w kwestii podjęcia dalszych działań, zgodnych z interesem lokalnej społeczności.
Reklama
Na posiedzenie zaproszeni zostali: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku – Bartosz Kołakowski, dyrektor Zespołu Przedszkoli w Dolsku – Tomasz Gmerek, rzeczoznawca odpowiedzialny za monitoring stanu technicznego budynku szkoły i sali sportowej – Mariusz Boniak oraz przedstawiciel Powiatowego Nadzoru Budowlanego. Obecni byli tylko dyrektorzy placówek oświatowych, którzy przedstawili własne stanowiska w przedmiotowym temacie.
W posiedzeniu uczestniczył również burmistrz miasta i gminy Dolsk – Tomasz Frąckowiak, który omówił sytuację szkoły, powołując się na protokoły otrzymywane regularnie od rzeczoznawcy. Włodarz gminy zwrócił także uwagę na fakt, że 8 maja odbyło się spotkanie radnych z rzeczoznawcą Mariuszem Boniakiem – w spotkaniu udział wzięło sześciu z piętnastu radnych.
Społeczny niepokój
Decyzja o zamknięciu budynku szkoły odbiła się szerokim echem wśród lokalnej społeczności. Niepokój budzi przede wszystkim protokół z kontroli przeprowadzonej przez rzeczoznawcę Mariusza Boniaka w dn. 15 maja. Obawy dolszczan są jednak w pełni uzasadnione, biorąc pod uwagę treść wspomnianego dokumentu, w którym czytamy: „(…) w maju 2025 roku stwierdzono dalszą, postępującą degradację budynku szkolnego na skutek przemieszczających się mas ziemnych. (…) Budynek szkolny w najbliższym czasie może ulec dalszym bardzo poważnym zniszczeniom. Ze względu na powstałe zniszczenia oraz zachowanie się budynku szkolnego i możliwość uszkodzenia kotłowni należy wykonać rozbiórkę łącznika w trybie awaryjnym – pilne.”
W protokole pojawił się także zapis, który mówi, że ze względu na ruchy osuwiskowe oraz pojawiające się co i rusz nowe pęknięcia i uszkodzenia, budynek należy wyłączyć z eksploatacji i przygotować pomieszczenia zastępcze.
Ekspertyza dotycząca stanu budynku kluczowym dokumentem
Największym zagrożeniem w chwili obecnej jest łącznik, który – zdaniem rzeczoznawcy – powinien być niezwłocznie wyburzony. Trudno też stwierdzić, jakie losy czekają sam budynek – czy zostanie on wyburzony, czy też będzie naprawiany. Kluczowym dokumentem w tej kwestii będzie ekspertyza, którą należy wykonać możliwie szybko. Równie ważna jest stabilizacja osuwiska. Gmina stara się uzyskać środki zewnętrzne na realizację tego przedsięwzięcia.
Czy sześciolatki zostaną w szkole?
Kolejną kwestią, która niepokoi lokalną społeczność, w szczególności rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych, jest zapewnienie odpowiednich warunków edukacyjnych.
Straciliśmy 12 sal lekcyjnych, gabinet pedagoga, dyrektora oraz sekretariat. Staramy się wykorzystać budynek „biały” i „czerwony”. Posiadam informację, że po remoncie i przeróbce klatki schodowej w budynku „białym” jesteśmy w stanie uruchomić po 3 sale lekcyjne na parterze i na piętrze. Sala komputerowa będzie pomieszczeniem wielofunkcyjnym, umożliwiającym także realizację zajęć edukacyjnych. Zwolnione zostanie także pomieszczenie zajmowane aktualnie przez grupę dzieci sześcioletnich z Zespołu Przedszkoli w Dolsku – taką propozycję czasowego zniwelowania przedstawił dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku.
– Bartosz Kołakowski, dodając jednocześnie, że nadal będzie brakowało sal lekcyjnych. Wynika to z faktu, że wraz z nowym rokiem szkolnym przybędzie dzieci ze szczególnymi wymaganiami edukacyjnymi (nauczanie indywidualne lub nauka w małych grupach).
Sytuację odczują także dzieci uczęszczające do przedszkola w Dolsku, zwłaszcza grupa sześciolatków. Jak powiedział dyrektor Zespołu Przedszkoli w Dolsku – Tomasz Gmerek, rozdzielenie grupy dzieci sześcioletnich jest niedopuszczalne przede wszystkim ze względów pedagogicznych. Optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie grupy w budynku szkoły.
Oddział przedszkolny funkcjonuje w budynku szkoły od 9 lat, sala jest dostosowana do dzieci sześcioletnich. Dla dzieci jest to swego rodzaju pomost między przedszkolem a szkołą i posiada wiele pozytywnych aspektów. Rozumiem i współczuję dyrektorowi szkoły, ale nie zgadzam się z decyzją podjętą przez burmistrza w sprawie przeniesienia grupy przedszkolnej. Dzieci to nie słoiki, które można przestawiać i ustawiać w dowolnej konfiguracji na półkach. W obecnej sytuacji ta jedna sala jest dla szkoły na wagę złota. Jako radni radni dołożymy starań, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie – powiedziała radna Sabina Hoffmann.
– powiedział Tomasz Gmerek, dyrektor Zespołu Przedszkoli w Dolsku
Czwartkowe posiedzenie przepełnione było emocjami. Nikt nie ma wątpliwości, że sytuacja jest poważna i konieczne jest niezwłoczne podjęcie działań, a czas nagli.
Wniosek o wykreślenie inwestycji z budżetu gminy
Nadzwyczajna sesja zakończyła się złożeniem wniosku o wykreślenie z tegorocznego budżetu wszystkich inwestycji i planowanych zakupów na rzecz podjęcia działań związanych z remontem tzw. białej szkoły oraz zakupu gruntów i wykonaniem niezbędnej dokumentacji projektowej na budowę kompleksu szkolnego wraz z boiskiem.
Szacowany koszt remontu białej szkoły, wskazany przez dyrektora placówki, to ok. 400 tys. zł. Wykonanie tego przedsięwzięcia umożliwi prowadzenie zajęć edukacyjnych w tym budynku od 1 września br. We wniosku znalazł się także zapis o złożeniu wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami do wojewody wielkopolskiego w celu uzyskania środków finansowych na budowę wymienionych wyżej obiektów z wykorzystaniem środków finansowych na usuwanie skutków osuwisk.
Wniosek złożyły radne: Karina Hasińska, Dominika Szymańska, Sabina Hoffmann, Janina Pawełczyk oraz Iwona Matelska wraz z prośbą o pisemne wyrażenie opinii przez wszystkie komisje działające przy Radzie Miasta i Gminy, a także o przedstawienie stanowiska przez burmistrza Tomasza Frąckowiaka.










