|

2 Maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dziś, 2 maja, obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – dzień, który przypomina nam o jednym z najważniejszych symboli narodowych. To okazja do refleksji nad historią i znaczeniem biało-czerwonych barw, które od wieków towarzyszą Polakom w chwilach triumfu, walki i narodowej jedności.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

Historia polskiej flagi

1 sierpnia 1919: Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej przyjął ustawę o godle i barwach narodowych, określając wygląd flagi państwowej jako dwa poziome pasy: biały u góry i czerwony u dołu.Barwy narodowe Polski – biel i czerwień – zostały oficjalnie uznane 7 lutego 1831 roku przez Sejm Królestwa Polskiego podczas powstania listopadowego. Symbolika tych kolorów wywodzi się z heraldyki: biel pochodzi od orła z godła Polski, a czerwień od pola tarczy herbowej.

1792: Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Polacy manifestowali patriotyzm, nosząc biało-czerwone szarfy.

7 lutego 1831: Sejm Królestwa Polskiego oficjalnie uznał biel i czerwień za barwy narodowe, nawiązując do herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego .

Ciekawostki i ceremoniał flagi

  • Flaga państwowa z godłem (czyli orłem białym) zarezerwowana jest m.in. dla placówek dyplomatycznych, lotnisk, portów i jednostek wojskowych. Nie jest to flaga przeznaczona do użytku powszechnego.
  • Wciąganie i opuszczanie flagi na maszt odbywa się w określony sposób – flaga powinna być wciągana energicznie, a opuszczana powoli i z szacunkiem.
  • Podczas ceremonii z udziałem flagi należy zachować powagę – obecni powinni stać, a mężczyźni zdjąć nakrycia głowy.
  • Flaga nie może dotykać ziemi, być zniszczona lub zabrudzona – jej stan powinien zawsze odzwierciedlać szacunek do ojczyzny.

Dlaczego 2 maja?

Data Święta Flagi nie jest przypadkowa – 2 maja przypada między Świętem Pracy (1 maja) a Świętem Konstytucji 3 Maja, co symbolicznie spaja ważne wydarzenia z historii Polski. Ponadto właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zatknęli biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, ogłaszając udział Polski w zwycięstwie nad nazizmem.


Zachęcamy wszystkich do wywieszenia flagi i wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia. Niech biało-czerwone barwy będą symbolem naszej wspólnoty, dumy narodowej i pamięci o przeszłości.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *