Coś dla ciała i dla ducha. Sołectwo Lubiatowo zorganizowało wycieczkę do Częstochowy
Jednodniowa wycieczka do Częstochowy to kolejne przedsięwzięcie turystyczne sołectwa Lubiatowo. W wyjeździe udział wzięło 50 osób.
Reklama
Niezwykła lekcja historii i duchowe przeżycie w Częstochowie
Częstochowa kojarzy się przede wszystkim z Jasną Górą i znajdującym się tam Cudownym Obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Co roku tysiące pielgrzymów odwiedza to wyjątkowe sanktuarium oraz klasztor Paulinów. 12 października w Częstochowie zawitali także uczestnicy wycieczki organizowanej przez sołectwo Lubiatowo.
Turyści z Lubiatowa zwiedzali Jasną Górę wraz z doświadczonym przewodnikiem, który w przystępny i ciekawy sposób przedstawił historię i kulturę Częstochowy, ze szczególnym uwzględnieniem Jasnej Góry. Uczestnicy wydarzenia zwiedzili m.in. Salę Rycerską, Skarbiec oraz Muzeum Jubileuszu 600-lecia.
Niezwykle wzruszająca okazała się wizyta w Muzeum św. Jana Pawła II oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali przekazywanych informacji o ich życiu i działalności. Bastion św. Rocha oraz Bastion św. Barbary ukazały natomiast militarną historię Jasnej Góry.
Ważnym punktem programu była golgota jasnogórska oraz bazylika. Turyści z Lubiatowa wzięli udział w mszy świętej, a także poznali historię cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jest to obraz nieznanego autora, przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem w typie hodegetrii. Cudowny Obraz sprawił, że Jasna Góra już w XV wieku stała się jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce.
Warto podkreślić, że na Jasnej Górze nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce w innych sanktuariach, siłą i tajemnicą Jasnej Góry jest Cudowny Obraz, który od wieków przyciąga pielgrzymów.
Zachwyt wzbudziła także piękna panorama Częstochowy, którą uczestnicy wycieczki mogli podziwiać z wieży.
Podczas wycieczki nie zabrakło także czasu na indywidualne zwiedzanie Jasnej Góry i Częstochowy. Część osób wybrała się na Stary Rynek, niektórzy odwiedzili muzea, jeszcze inni pozostali na Jasnej Górze, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej i różańcu.
Wyprawa do Częstochowy okazała się nie tylko cenną lekcją historii, ale przede wszystkim duchowym przeżyciem, które z całą pewnością długo pozostanie w pamięci uczestników.