Pamiątki po zmarłym — co warto zachować?
Pamiątki po zmarłym mają wartość sentymentalną dla bliskich, którzy przechodzą proces żałoby. Bardzo często wywołują wspomnienia, dlatego wiele osób decyduje się na ich zachowanie. Warto wiedzieć, co pozostawić po zmarłym oraz w jaki sposób zadbać o ich wyczyszczenie i prawidłowe przechowywanie.
Pamiątki a proces żałoby – to warto wiedzieć
Reklama
Proces żałoby jest niezwykle osobistym doświadczeniem, w którym każda osoba radzi sobie na swój własny sposób. Składa się on z wielu etapów, a każdy z nich przynosi inne emocje i uczucia. W tym trudnym czasie pamiątki po zmarłej osobie mogą odgrywać kluczową rolę, pomagając w zachowaniu więzi emocjonalnej oraz upamiętnieniu jej życia. Bardzo często trudno się z nimi rozstać, gdyż są one nośnikiem wspomnień oraz uczuć. Mogą wywoływać ogromny żal za tym, co przeminęło, jednak przedmioty przypominające zmarłego mogą także być źródłem ukojenia i poczucia bliskości, nawet gdy fizyczna obecność osoby już nie jest możliwa.
Jakie pamiątki zachowuje się po bliskich zmarłych?
Każdy ma indywidualne podejście do pamiątek po zmarłych. Mogą to być różnego rodzaju przedmioty nieraz mniej lub bardziej typowe. Nie należy nigdy oceniać zasadności pozostawiania konkretnych rzeczy kojarzących się ze zmarłym, gdyż jest to bardzo indywidualna sprawa. Można jednak wyróżnić kilka kategorii przedmiotów, które najczęściej są przechowywane. Zalicza się do nich:
- rzeczy osobiste – to przede wszystkim biżuteria, zegarki, ubrania, notatniki i wszystko to, co towarzyszyło zmarłemu na co dzień. Mają one bardzo często głęboką wartość sentymentalną. Ich przeglądanie lub noszenie może pomóc w utrzymaniu wspomnień o zmarłym bliskim.
- fotografie i dokumenty — dla wielu osób są one sposobem na to, aby zmarły był zawsze blisko. Oddziałują na emocje, gdyż przywołują wspomnienia oraz emocje. Powinny być one właściwie przechowywane.
Co jeszcze można zachować po zmarłej osobie?
Dość często praktykowane jest pozostawianie przedmiotów związanych z hobby, które uprawiała zmarła osoba. Mogą to być np. książki, instrumenty muzyczne, narzędzia czy kolekcje. Wyjątkowymi pamiątkami mogą być także rzeczy przekazywane z pokolenia na pokolenie, tworzące rodzinną historię. To zazwyczaj biżuteria, rękodzieło lub antyki.
Pamiątki po zmarłym – jak wybrać przedmioty, które chce się pozostawić?
Decyzja o tym, które pamiątki zachować, a które oddać lub utylizować, może być trudnym zadaniem. Z pewnością pozostawienie wszystkich rzeczy po zmarłym nie jest możliwa z wielu powodów. Jednym z nich jest brak dostępnego miejsca do ich przechowywania. Warto podejść do tego procesu z uwzględnieniem emocji i wartości, jakie dany przedmiot reprezentuje. Jeśli nie wiesz, które pamiątki po zmarłym zostawić, przede wszystkim:
- oceń ich wartością emocjonalną – wybierz przedmioty, które mają dla ciebie największe znaczenie emocjonalne i najbardziej kojarzą się ze zmarłą osobą. Mogą to być pamiątki, które przypominają ci o wspólnych chwilach i przywołują miłe wspomnienia;
- podejdź do tematu z rozsądkiem – zastanów się, czy masz przestrzeń na to, aby przechowywać konkretne przedmioty. O ile biżuteria czy rzeczy osobiste mogą nie być problematyczne, tak już meble czy duże instrumenty muzyczne wymagają zagospodarowania większej przestrzeni;
- podziel się nimi z rodziną – zapytaj, czy inni bliscy zmarłego nie chcą pozostawić sobie po nim pamiątki. W ten sposób każdy będzie mógł wybrać rzecz, która będzie miała wartość sentymentalną.
Pamiętaj o tym, że tuż po śmierci bliskiej osoby będą Tobą targały różne emocje, często bardzo skrajne. Jeśli początkowo stwierdzisz, że chcesz zachować wszystko, co kojarzy Ci się ze zmarłym, to po pewnym czasie powinieneś podejść do tematu z większym rozsądkiem i wtedy wybrać to, na czym faktycznie najbardziej Ci zależy.
Jak przechowywać pamiątki po zmarłej osobie?
Odpowiednie przechowywanie pamiątek ma kluczowy wpływ na to, czy zachowają one przez długi czas swój dobry stan. Przede wszystkim zadbaj o to, aby biżuteria, dokumentu i inne delikatne przedmioty szczególnie narażone na uszkodzenia były właściwie przechowywane. Sprawdzą się do tego specjalne opakowania chroniące przed wilgocią, kurzem, uszkodzeniami mechanicznymi i innymi zewnętrznymi zagrożeniami.
Cenne pamiątki powinny być przechowywane w suchych i przewiewnych miejscach, co pozwoli zapobiec zawilgoceniu. Należy zapewnić stałą temperaturę oraz niski poziom wilgotności. Warto także rozważyć stworzenie cyfrowych kopii zdjęć oraz dokumentów. Dzięki temu będą zabezpieczona na wypadek uszkodzenia czy zniszczenia oryginałów.
Pamiątki a usługi czyszczenia po zgonie
W miejscu, w którym doszło do zgonu, a w szczególności do rozkładu ciała, niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnego czyszczenia. Tylko wtedy pomieszczenie będzie nadawało się do dalszego użytku, a znajdujące się w nim przedmioty mogą zostać uratowane przed uszkodzeniem. Powierzchnie mogą być zanieczyszczone odpadami biologicznymi, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Czyszczenie po zgonie obejmuje ich usuwanie oraz utylizacją zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Tego rodzaju usługa może obejmować próbę odzyskania zanieczyszczonych przedmiotów, w tym pamiątek po zmarłych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu sprawdzonych i skutecznych metod oraz specjalistycznych środków chemicznych o określonym składzie. Tylko wyczyszczone przedmioty nadają się do bezpiecznego przechowywania jako pamiątki.
Sprzątanie miejsca po zgonie jest bardzo obciążające psychicznie dla bliskich zmarłego. Jednocześnie nie można osiągnąć oczekiwanego efektu ze względu na brak dysponowania sprzętem i środkami chemicznymi. Należy więc powierzyć to zadanie wykwalifikowanym specjalistom – na przykład ekspertom z firmy Vector, realizującym zlecenia na terenie całej Polski:
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl