Egzamin ratownik WOPR
Kursanci musieli zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny / fot. M. Czubak

Na śremskim jeziorze zdawali egzamin na ratownika wodnego

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Blisko 90 osób w różnym wieku podchodziło do egzaminu na ratownika wodnego różnego szczebla. Egzamin odbywał się pod czujnym okiem instruktorów Miejsko -Powiatowego WOPR w Śremie.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Kandydaci musieli wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i umiejętnościami praktycznymi, które są niezbędne do pełnienia tej odpowiedzialnej roli. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, egzamin rozłożony został na dwa dni. Większa liczba kursantów podeszła do niego w sobotę, a z kolei dziś, tj. w niedzielę 16 czerwca, do egzaminu podeszła mniej liczna grupa.

Egzamin teoretyczny sprawdzał znajomość przepisów dotyczących bezpieczeństwa na wodach, procedur ratunkowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na szereg pytań, które miały na celu ocenę ich przygotowania merytorycznego do wykonywania zawodu ratownika wodnego. W części praktycznej kandydaci mieli za zadanie zaprezentować swoje umiejętności pływackie, techniki ratownicze oraz celność. Ta ostatnia była sprawdzana podczas rzutu kołem ratowniczym do wyznaczonego celu.

Spoglądają na przebieg praktycznej części egzaminu z pomostu stanicy WOPR w Śremie, wydawać mógł się on prosty, jednak wielu z uczestników opowiadało później, że w praktyce był to bardzo wyczerpujący fizycznie tor przeszkód, który należało pokonać w wyznaczonym czasie. Chociaż na mecie kursanci byli wyczerpani, to jednak odczuwali także radość. Poprawne wykonanie praktycznej części egzaminu wraz z udzielanymi dobrymi odpowiedziami na pytania, gwarantowało sukces i otrzymanie certyfikatu poświadczającego uzyskanie stopnia ratownika wodnego WOPR.

Zdanie egzaminu otwiera przed uczestnikami nowe możliwości zawodowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ratownicy wodni są poszukiwani nie tylko na kąpieliskach i basenach, ale również w ośrodkach wypoczynkowych, parkach wodnych oraz podczas imprez masowych odbywających się nad wodą. Dla większości z tych, którzy w weekend podchodzili do egzaminu, to jednak przyszłość – muszą najpierw ukończyć pełnoletność i zdać egzamin kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wówczas będą mogli samodzielnie czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą. Certyfikat ratownika wodnego MSW dodatkowo podnosi kwalifikacje zawodowe, co jest ważnym atutem na rynku pracy.

Zostaw komentarz