||

Radny Majsner zauważa w Książu Wlkp. – maszt na flagę Polski – w jej miejscu… unijna

90bd40a8 42d3 41ad 827f Aa422d358855 2
Tabliczka przy maszcie i flaga Unii Europejskiej (fot. Emil Majsner)

We wtorek 28 maja radny powiatowy Emil Majsner przejeżdżając przez Książ Wielkopolski, zauważył powiewającą flagę Unii Europejskiej na wysokim maszcie. Jak się później okazało – był to specjalnie dedykowany fladze państwowej maszt w ramach projektu poprzedniego premiera RP. Nadal nie wiemy dlaczego doszło do takiej podmianki, a narusza to konstytucyjny szacunek do barw narodowych.

Swoje obserwacje polityk samorządowy z Lucin zamieścił na prywatnym profilu na portalu Facebook:

Hmm… jadę sobie przez Książ Wlkp. i przy drodze powiewa sobie flaga…, wcale nie nasza Polska, ale unijna…, myślę sobie „może to jakiś skwer Unii Europejskiej”…? Jednak tabliczka pod spodem mówi coś innego… Jak widać Książ w Unii jest… Czy to efekt październikowych wyborów…? Przypominam:

Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie (widok z przodu).

W wyniku akcesji naszego kraju do Unii Europejskiej Polska nie została zobligowana żadną dyrektywą czy normą prawną do eksponowania flagi Wspólnoty w organach administracji publicznej rządowej i samorządowej na równi z flagą Rzeczypospolitej Polskiej, a tym bardziej, żeby umieszczać ją samoistnie.

Warto przypomnieć, co stanowi Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych:

„Art. 4. 1. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

2. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

3. Wzór barw Rzeczypospolitej Polskiej zawiera załącznik nr 2.

Art. 5. 1. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.

[…]

Art. 6. 1. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.

  1. Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej jest także flaga określona w ust. 1, z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Wzory flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej zawiera załącznik nr 3.”
Img 7490
Załącznik nr 3 ustawy (fot. ISAP)

Nie wiadomo dlaczego, z jakiej okazji ktoś zadecydował o zawieszeniu flagi Unii Europejskiej na maszcie zadedykowanym fladze Rzeczpospolitej Polskiej, ale miejmy nadzieję, że to tylko niedopatrzenie przepisów prawa, nie działanie z premedytacją, a nasza interwencja pomoże w naprawieniu tego błędu.

(fot. Emil Majsner)