Odsloniecie Pomnika Katynskiego W Blazejewie Fot. M. Zgadzinska Stowarzyszenie Memoria 2
  • Home
  • Aktualności
  • W Błażejewie powstał Pomnik Zamordowanych w Katyniu Mieszkańców Gminy Dolsk

W Błażejewie powstał Pomnik Zamordowanych w Katyniu Mieszkańców Gminy Dolsk

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
1
+1
7
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielę, 14 kwietnia w Błażejewie dokonano uroczystego odsłonięcia Pomnika Zamordowanych w Katyniu Mieszkańców Gminy Dolsk.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Sobotnie i niedzielne uroczystości związane z odsłonięciem Pomnika Zamordowanych w Katyniu Mieszkańców Gminy Dolsk (13 i 14 kwietnia) to zwieńczenie dwuletnich działań, podjętych przez Stowarzyszenie Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria wraz z proboszczem parafii pw. św. Jakuba w Błażejewie – ks. Adamem Aniołem. Znajdujący się na miejscowym cmentarzu pomnik stanowi hołd dla tych, którzy za wolność kraju oddali to, co najcenniejsze – życie.

Wystawa, pieśni patriotyczne, projekcja filmu „Katyń” Andrzeja WajdyUroczystości upamiętniające mord katyński rozpoczęły się już w sobotnie popołudnie, 13 kwietnia. Do Błażejewa przybyli przede wszystkim ludzie, którzy chcieli poszerzyć wiedzę na temat zbrodni katyńskiej, podzielić się własnymi informacjami, a także uczcić tych, którzy oddali życie walcząc z sowieckim okupantem.

Wśród ofiar katyńskich znaleźli się także mieszkańcy gminy Dolsk. Członkowie Stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria dotarli wciąż otrzymują informacje o kolejnych osobach, które zginęły od strzału w głowę w katyńskich lasach. To właśnie im poświęcony został symboliczny pomnik, umieszczony tuż przy wejściu na cmentarz w Błażejewie, nota bene, najmniejszej parafii w archidiecezji poznańskiej.

  • Na pomniku znajdują się nazwiska zamordowanych w Katyniu mieszkańców gminy Dolsk, do których udało nam się dotrzeć. Wiemy jednak, że tych osób jest więcej. Pomnik powstał jako wyraz pamięci dla wszystkich, których życie skończyło się w katyńskich lasach, którzy zginęli od strzału w tył głowy. W szczególny sposób chcemy jednak uczcić mieszkańców naszej gminy – mówi Hanna Kozłowska, prezes Stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się poświęceniem i otwarciem wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Irena Jackiewicz – córka Tomasza Machcińskiego, jednej z ofiar katyńskich, dr inż. Wojciech Bogajewski – prezes stowarzyszenia „Katyń” z Poznania, poseł na sejm RP – Jan Dziedziczak, ks. Adam Anioł – proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Błażejewie, ks. Jakub Przybylski oraz ks. Mirosław Prasek, który celebrował sobotnie nabożeństwie.

Po mszy świętej był czas na rozmowy, poczęstunek, wspólny oraz wspólny śpiew pieśni patriotycznych przy akompaniamencie akordeonów, na których grali: Grażyna Janicka oraz Bartosz Kwiatkowski. Charakter wydarzenia dopełniały stroje z epoki.

Chętni mogli także obejrzeć stoisko rekonstrukcyjne „Partyzantka”, przygotowane przez Stowarzyszenie Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria, stoisko Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Dąbrowa” z okolic Wolsztyna oraz stoisko Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 25. Pułku Oddział Terenowy Śrem.

Sobotnie spotkanie dopełniła projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”.

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Zamordowanych w Katyniu Mieszkańców Gminy Dolsk – niedziela, 14 kwietnia

Główne obchody uroczystości odbyły się w niedzielę, 14 kwietnia. Chętni mogli wysłuchać prelekcji dr inż. Wojciecha Bogajewskiego „Od Powstania Wielkopolskiego do Katynia”, a także obejrzeć film dokumentalny dotyczący zbrodni katyńskiej.

Dokładnie o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta wraz z udziałem pocztów sztandarowych, reprezentujących instytucje i organizacje z teremu gminy Dolsk oraz powiatu śremskiego.

Mszy świętej przewodniczył ks. superior Marek Dudek, natomiast kazanie wygłosił ks. Jakub Przybylski, nawiązując do znaczenia wolności i wiary w życiu człowieka. Obecny był także proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Błażejewie – ks. Adam Anioł, prokurator generalny księży Filipinów – Mirosław Prasek oraz kleryk – Adam Pupka.
O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała orkiestra ze Świętej Góry k. Gostynia.

Wśród gości znalazł się również poseł na sejm – Zbigniew Dolata, burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, burmistrz elekt – Tomasz Frąckowiak, przedstawiciele jednostek samorządowych, instytucji i organizacji działających na terenie gminy Dolsk, a także potomkowie ofiar katyńskich i licznie przybyli mieszkańcy.

Najważniejszym momentem było uroczyste odsłonięcie Pomnika Zamordowanych w Katyniu Mieszkańców Gminy Dolsk na błażejewskim cmentarzu. Wydarzenie to poprzedził bezpośrednio wystrzał z armaty, o który zadbali członkowie Bractwa Kurkowego w Dolsku.

  • W kwietniu 1940 roku na zlecenie NKWD strzałem w tył głowy wymordowano niemal 22 tysiące Polaków. Wśród jeńców przebywających w obozach były osoby różnych wyznań i zawodów, osoby mundurowe i cywilne, profesorowie, nauczyciele i kapłani. Mieszkańcy różnych miejscowości. Ginęli w Katyniu, Kijowie, Charkowie, Chersoniu, Mińsku i Twerze. Wśród nich były także osoby związane z gminą Dolsk. To dzisiaj, za moment, nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego zamordowanym w Katyniu mieszkańcom gminy Dolsk. Tutaj zaczyna się kolejne dzieło pamięci historycznej – powiedziała Magdalena Szymańska – pracownik Biblioteki Publicznej MiG Dolsk, prowadząca uroczystość odsłonięcia pomnika. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała Irena Jackiewicz, córka zamordowanego Tomasza Machcińskiego. Poświęcenia pomnika dokonał natomiast ks. Mirosław Prasek – prokurator krajowy księży Filipinów. Dalsza część uroczystości odbyła się w ogrodach proboszczowskich. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć wystawę, a także posłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu grupy miłośników śpiewu, ubranych w stroje z epoki. Członkinie KGW „Lubiatówki” oraz KGW „Masłowianki” zapewniły uczestnikom wydarzenia poczęstunek, natomiast odpowiednie nagłośnienie zapewnił Witold Opielewicz. Pomocy nie odmówili także strażacy z terenu gminy Dolsk – w sobotę uroczystość zabezpieczali druhowie z OSP Dolsk, natomiast w niedzielę – strażacy z OSP Masłowo, OSP Małachowo oraz OSP Lubiatowo. – Koncepcja powstania pomnika zrodziła się dwa lata temu. Jako stowarzyszenie podzieliliśmy się pomysłem z ks. Adamem Aniołem i od razu nawiązaliśmy współpracę. Zrodziły się kolejne propozycje. Rozpoczęliśmy przygotowania. Ku naszej radości pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem w lokalnym środowisku, dołączyli do nas sympatycy stowarzyszenia, organizacje, instytucje, firmy. Trudno wymienić wszystkich, dzięki którym ta uroczystość powstała. Wszystko organizowaliśmy ze środków własnych i otrzymanych od darczyńców. Cieszę się, że udało nam się zrealizować ten projekt. Zainteresowanie uroczystością i ciepłe słowa adresowane pod adresem naszego stowarzyszenia, to najpiękniejsze podziękowanie, jakie otrzymaliśmy – podsumowała Hanna Kozłowska – prezes Stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria.

Zostaw komentarz