|||

Propozycja nazwy jest, tylko ronda w Śremie jeszcze nie ma

Solidarnosci Sikorskiego Rondo
fot. arch. red. / M. Czubak
Co o tym sądzisz?
+1
15
+1
9
+1
0
+1
6
+1
0
+1
1
+1
3

Jeszcze nie ma ronda, ale już jest propozycja nazwy dla niego. Doczekamy się jednego i drugiego?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Ze strony gminy Śrem trwają prace zmierzające do przygotowania dokumentacji technicznej dla budowy ronda u zbiegu ulic Sikorskiego i al. Solidarności w Śremie. Takie działanie ma przyspieszyć proces powstania ronda w tym miejscu.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Chociaż do samej budowy jeszcze daleka droga, to już pojawiła się propozycja, jak wspomniane miejsce mogłoby się nazywać. Nazwę zaproponowało Stowarzyszenie Śremska Grupa Nieustannych Optymistów „Krówka Mała”. Oficjalne pismo w tej sprawie zostało przekazane na ręce burmistrza Śremu.KRÓWKAmała, która stoi za każdym śremskim finałem WOŚP, zaproponowała, by rondu nadać imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Propozycja ta spotkała się z aprobatą włodarza gminy, jednak to nie do niego będzie należała decyzja, a do rady miejskiej. Radni będą, poprzez uchwałę rady miasta, nadawać rondu nazwę. Raczej małe prawdopodobieństwo jest, by pomysł został odrzucony, niemniej nie można tego wykluczyć.

32. finał WOŚP w Śremie oficjalnie za nami. To była rekordowa zbiórka

Dlaczego akurat imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i dlaczego akurat w tym miejscu? To wyjaśnił Grzegorz Pawlak ze Stowarzyszenia. Powiedział on, że rondo powstanie w pobliżu szpitala, w którym to znajduje się już sprzęt z serduszkiem WOŚP. Jedno i drugie współgra ze sobą, stąd pomysł, aby właśnie taką nazwę nadać w przyszłości rondu.

Samorząd gminny we współpracy z WZDW w Poznaniu mają w planach na rzeczonym skrzyżowaniu zmienić organizację ruchu poprzez wybudowanie ronda turbinowego.

Rondo takie charakteryzuje się tym, że posiada więcej niż jeden pas ruchu i możliwością wyboru kierunku jazdy. Ronda tego typu wymuszają na kierujących trzymanie się swojego pasa ruchu. Takiego rodzaju ronda w Śremie jeszcze nie ma.

Jeszcze na etapie przygotowywania się gminy do rozpisania pierwszego przetargu na dokumentację techniczną, burmistrz Adam Lewandowski zapewniał, że sama budowa ronda w tym miejscu mogłaby nastąpić nie wcześniej jak w 2024 roku. I to właśnie przy założeniu, że gmina przygotuje i opłaci dokumentację techniczną, a pozostałą część inwestycje na swoje barki weźmie zarządca drogi, czyli WZDW w Poznaniu.

Gmina dołoży do przetargu. W tym miejscu powstanie rondo!

Obecny rok w dalszym ciągu będą trwały rozmowy z WZDW, ale dokumentacja będzie już przygotowana. W 2024 roku najprawdopodobniej rozpoczną się faktyczne roboty ziemne, a oddanie ronda mogłoby nastąpić już w 2025 roku.

W regionie mamy już rondo noszące imię orkiestry Jurka Owsiaka. W lutym przed dwoma laty w Kórniku odsłonięto nazwę dla jednego z rond. Wówczas na uroczystość przyjechał sam dyrygent orkiestrowego grania – Jurek Owsiak. Podobne wydarzenie może mieć miejsce w naszym mieście. Tylko najpierw samo rondo musi zostać wybudowane.

3 komentarze

  1. RONDA W ŚREMIE TRZEBA ZLIKWIDOWAĆ!!!
    NA KOSZT POMYSŁODAWCÓW I ZATWIERDZAJĄCYCH!!!
    NIE WIDZICIE CO SIĘ DZIEJE PRZEZ RONDA!!!???

  2. Stwórzcie rondo imienia Jarosława Kaczyńskiego! Bolszewików ci u nas dostatek w kraju nad Vistulą i Viadrusem, będą mieli pociechę na stare lata… Salvete omnes asini asinorum, arietes arietum, Poloni Polonorum…

Zostaw komentarz