||

Gmina dołoży do przetargu. W tym miejscu powstanie rondo!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Drugi przetarg na budowę ronda turbinowego w Śremie w miejscu gdzie obecnie mamy skrzyżowanie ulic Sikorskiego z al. Solidarności może podzielić los pierwszego zamówienia. Wszystko z uwagi na fakt, że oferent jest droższy od proponowanej przez gminę kwoty za wykonane zadanie.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Gmina na ten cel chce przeznaczyć ćwierć miliona złotych. Oferent, firma SMP Projektanci z Poznania, wycenili swoją usługę na 277 tys. 980 zł. Różnica więc jest niewielka, bo raptem 27 980 zł, co ewentualnie może skusić gminę do dorzucenia tych kilkudziesięciu tysięcy złotych i rozstrzygnięcia przetargu z pozytywnym skutkiem. I tak też się stało. Adam Lewandowski poinformował, że gmina dorzuci te brakujące środki, by inwestycja mogła ruszyć z kopyta.

– W wyniku negocjacji ustaliliśmy, że to my (gmina – dop. red.) weźmiemy na siebie przygotowanie dokumentacji – mówi burmistrz Śremu. – Podczas drugiego przetargu została złożona oferta doświadczonego biura projektowego z Poznania za kwotę co prawda przewyższającą nasze przygotowanie finansowe, ale zdecydowaliśmy o tym, że rozstrzygniemy przetarg – komentuje burmistrz Lewandowski.

Samorząd gminny we współpracy z WZDW w Poznaniu mają w planach na rzeczonym skrzyżowaniu zmienić organizację ruchu poprzez wybudowanie ronda turbinowego. Rondo takie charakteryzuje się tym, że posiada więcej niż jeden pas ruchu i możliwością wyboru kierunku jazdy. Ronda tego typu wymuszają na kierujących trzymanie się swojego pasa ruchu. Takiego rodzaju ronda w Śremie jeszcze nie ma.

  Kompleks sportowy w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich zostanie zmodernizowany

Jeszcze na etapie przygotowywania się gminy do rozpisania pierwszego przetargu na dokumentację techniczną, burmistrz Adam Lewandowski zapewniał, że sama budowa ronda w tym miejscu mogłaby nastąpić nie wcześniej jak w 2024 roku. I to właśnie przy założeniu, że gmina przygotuje i opłaci dokumentacje techniczną, a pozostałą część inwestycje na swoje barki weźmie zarządca drogi, czyli WZDW w Poznaniu.

Obecny rok w dalszym ciągu będą trwały rozmowy z WZDW, ale dokumentacja będzie już przygotowana. W 2024 roku najprawdopodobniej rozpoczną się faktyczne roboty ziemne, a oddanie ronda mogłoby nastąpić już w 2025 roku.