karnawał w bibliotece/ fot. W. Kaptur
Tak było podczas karnawału z biblioteką/ fot. W. Kaptur
  • Home
  • Aktualności
  • Styl dawnych lat w śremskiej bibliotece! Jak bawiono się na karnawale?

Styl dawnych lat w śremskiej bibliotece! Jak bawiono się na karnawale?

Co o tym sądzisz?
+1
4
+1
3
+1
7
+1
3
+1
0
+1
1
+1
0

Muzyka, taniec jak i niewyczerpane wątki podczas prelekcji – Karnawał z Biblioteką Publiczną im. Heliodora Święcickiego w Śremie na długo zapadnie uczestnikom w pamięć. Podczas imprezy wspominano lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Karnawał z biblioteką rozpoczął się o godz. 16:00 wykładem ,,Śrem w latach 20. i 30. XX wieku. Historia życia kulturalnego i codziennego”, którą poprowadził Krzysztof Budzyń. Przedtem jednak wydarzenie oficjalnie otworzyła dyrektor śremskiej biblioteki, Anna Laska – Szmyt.

Krzysztof Budzyń – rodowity Śremianin, przedsiębiorca, bibliofil, kolekcjoner, historyk, autor wielu publikacji, wydawca i redaktor – wygłosił wykład, podczas którego mówił nie tylko o Śremie, ale również o II Rzeczypospolitej. Podczas trwania prelekcji uczestnicy mieli okazję zobaczyć starą pocztówkę jak i poznać wiele interesujących faktów, m.in. jak nazywano historycznie Polskę. Przemówienie wygłosiły również poszczególne osoby:



  • doktor Danuta Płygawko (historyk, wydawca, autorka publikacji i biogramów, a także badacz społeczno – politycznej działalności Henryka Sienkiewicza) opowiedziała o księgarniach i drukarniach w Śremie
  • Urszula Ciesielska (prezes Śremskiego Stowarzyszenia Śpiewackiego im. St. Moniuszki) opowiedziała o muzycznej historii Śremu
  • Wiktor Chicheł (sekretarz Śremskiego Instytutu Historii, badacz myśli Romana Dmowskiego, bibliofil i publicysta historyczny) opowiedział o życiu politycznym Śremu

Natomiast o godz. 17:00 otwarto wystawę eksponatów. Pojawiły się zbiory m.in. Rafała Hejne, Barbary Kałużnej, Urszuli Bartosik, Sebastiana Ignasiaka, Biblioteki Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie. Na wystawie znalazły się takie rzeczy jak: żelazko, pocztówki, zegar, zegarki kieszonkowe, maszyna do szycia, pamiątkowe odznaki i medale, papierośnica z 1925 roku, kałamarz z roku 1924, akcja ,,Spójni” w Nochowie z 1927 roku, stare fotografie czy dowód osobisty Śrem 1930 r.

Od godziny 17:30 rozpoczął się Taneczny Wieczór Karnawałowy. Warsztaty taneczne, a konkretnie naukę Charlestona solo poprowadziła Agata Bogusławska. Uczestnicy mogli zrobić sobie zdjęcie przy ściance czy udać się na poczęstunek. Stroje uczestników zabaw tanecznych były bardzo piękne i rzeczywiście wprawiły wszystkich w nastrój tamtych lat. Więcej jednak o modzie, a także gotowaniu dowiedziano się podczas prelekcji ,,Moda i kulinaria w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku” prowadzonej przez Marię Konieczną.

Zostaw komentarz