|

Dlaczego warto mieszkać w Łodzi? Przekonaj się sam!

Shutterstock 441654322 Wp
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Łódź – czwarte pod względem wielkości miasto w Polsce, na dodatek położone niemal w centralnym punkcie kraju. Jednocześnie ma najkrótszą historię ze wszystkich dużych polskich miast, ale przyciąga wieloma atrakcjami. Dlaczego warto wybrać Łódź jako miejsce do zamieszkania? Oto argumenty!


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Łódź tania jest!


VW_Berdychowski_400_150(1)

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest, łagodnie mówiąc, niewesoła, a chęć zakupienia mieszkania w jednym z większych miast, na dodatek w atrakcyjnej lokalizacji, to wydatek co najmniej spory. W przypadku Warszawy możemy mówić o cenach absurdalnych, w przypadku Krakowa odrobinkę mniej absurdalnych, ale jak jest w przypadku Łodzi? Na pewno zaskakująco!Ogłoszenia zebrane na portalu Gethome nie pozostawiają wątpliwości – a przecież liczby nie kłamią, prawda? I tak oto mamy średnie ceny:

  • mieszkania w Łodzi: 8467 zł za m2,
  • mieszkania na rynku wtórnym w Łodzi: 5844 zł za m2,
  • mieszkania na rynku pierwotnym w Łodzi: 8705 zł za m2.

W przypadku Warszawy będzie to odpowiednio 17 384, 9905 oraz 17 174 zł za m2. To blisko dwukrotnie więcej! 

Zatem czy w mieście Smoka Wawelskiego sytuacja wygląda lepiej? Cóż, tutaj ceny to odpowiednio 15 815, 10 640 oraz 14 438 zł za m2. Nieznaczna różnica na korzyść Krakowa, ale nie oszukujmy się, przy takiej skali trudno mówić o otarciu łez. 

Nie chcesz kupować mieszkania, a po prostu wynająć? Gethome i ogłoszenia mieszkań na wynajem w Łodzi także nie zostawiają wątpliwości w kwestii prostej statystyki! W Łodzi za mieszkanie średnio zapłacisz:

  • 1540 zł za kawalerkę,
  • 2149 zł za mieszkanie 2-pokojowe,
  • 2549 zł za mieszkanie 3-pokojowe,
  • 4306 zł za mieszkanie 4-pokojowe.

Nie będziemy już przytaczać danych dla Krakowa i Warszawy, żeby nikogo nie dołować, ale wyglądają one bardzo podobnie jak w przypadku cen kupna – są niemal dwukrotnie wyższe! A jeśli nie wierzysz na słowo, zajrzyj na Gethome z ogłoszeniami kawalerek na sprzedaż w Łodzi

Praca w Łodzi, niekoniecznie na łodzi

Czy niższe ceny mieszkań są warte tego, by rozejrzeć się za pracą w Łodzi? O dziwo – tak! Łódź to zaskakująco chłonny rynek, ceniony przez małe i duże firmy przede wszystkim ze względu na położenie (ale o tym później). W październiku 2023 r. bezrobocie dla Łodzi wyniosło 4,4% (5% dla całego kraju). 

Z kolei średnie wynagrodzenie (w województwie łódzkim) wynosiło w tym samym miesiącu 6845,61 zł (10,9% wzrostu przez ostatni rok). Średnie wynagrodzenie w kraju wynosiło 6679,92 zł, więc Łódź oferuje minimalnie większe zarobki niż te średnie w kraju.

Warto też pamiętać, że w Łodzi jest obecnych wiele sektorów przemysłu i nie tylko – są tu zarówno firmy farmaceutyczne, jak i te z sektora IT, produkcyjne, logistyczne i inne. Co prawda specjaliści z przemysłu stoczniowego raczej tu, jak na ironię, pracy nie znajdą, ale wszyscy inni mają już bardzo duże szanse!

Miasto zielone i przyjazne mieszkańcom

Na koniec warto wspomnieć o często ignorowanej lub zapominanej kwestii dostępu do zieleni. Na szczęście Łódź to miasto, w którym park lub skwer są dosłownie co rzut kamieniem – stolica województwa łódzkiego ma jednocześnie jeden z największych w kraju wskaźników fragmentacji zieleni, co oznacza, że tereny zielone nie są zbite w pojedyncze duże obszary. W samym tylko śródmieściu można znaleźć kilka dużych parków, często będących pozostałościami po dawnych obszarach przyfabrycznych. 

Dobry dojazd – i w Łodzi, i poza nią

Przemierzenie Łodzi w tramwaju czy autobusie nie jest dużym problemem, w przypadku większych odległości warto rozważyć podróż ŁKA (Łódzką Koleją Aglomeracyjną). Przede wszystkim warto mieć na uwadze jednak to, co oznacza położenie Łodzi dla podróżnych. Dotarcie z tego miejsca do największych polskich miast (Warszawy, Gdańska, Poznania, Krakowa, Katowic czy Wrocławia) oznacza od średnio 2,5 do 4 godzin pociągiem w jedną stronę i odrobinę dłużej samochodem. 

To oznacza, że nie tylko potencjalne delegacje nie będą wiązały się z długimi podróżami (a jeśli czas to pieniądz, to Łódź ma także swoje lotnisko), ale też zaplanowanie weekendowego wypadu w celach turystyczno-rekreacyjnych nie będzie problemem! 

Zostaw komentarz