||

Śremianie uczyli się śpiewu gregoriańskiego pod okiem Włoszki dr hab. Susi Ferfoglia i zaśpiewali na mszy w NSJ

Img 9325
Dr hab. Susi Ferfoglia z grupą podczas warsztatów (fot. AISCGre - sekcja polska/fb)
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W sobotę 20 stycznia o godz. 9.00 w Auli Jana Pawła II przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie odbyły się Warsztaty Śpiewu Gregoriańskiego DIES GREGORIANI, a następnie o godz. 18.30 Msza Sw. ze śpiewem gregoriańskim uczestników w kościele pw. NSJ.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Warsztaty prowadziła dr hab. Susi Ferfoglia, a organizatorem było Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego – sekcja polska. Współorganizował wydarzenie chór CORDA CORDI przy parafii NSJ w Śremie, a koordynatorem warsztatów została Agnieszka Panas – dyrygent wybitnego, śremskiego zespołu. Plan warsztatów wyglądał następująco:

9.00 – rozpoczęcie warsztatów

13.00-14.30 – przerwa obiadowa

18.30 – Msza św. ze śpiewem gregoriańskim uczestników w kościele pw. NSJ

Uczestnictwo w warsztatach było bezpłatne po uprzedniej rejestracji. Organizatorzy zapewnili materiały dydaktyczne. Zajęcia dostarczyły wiele wiedzy uczestnikom i pozwoliło podczas mszy św. ubogacić liturgię śpiewem, który bardzo przypasował parafianom.

Prowadząca warsztaty dr hab. Susi Ferfoglia pochodzi z włoskiego Gorizia, ale od wielu lat mieszka w Polsce, gdzie swoją działalność naukową i dydaktyczną łączy z aktywnością artystyczną. Początkową edukację muzyczną, Susi Ferfoglia zdobyła w klasie fortepianu w Konserwatorium Muzycznym „G. Tartini” w Trieście. Zafascynowana organami, postanowiła podjąć studia w krakowskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła ją z wyróżnieniem w roku 2005 w klasie organów prof. dr. hab. Andrzeja Białko, broniąc pracę pt. „Muzyka instrumentalna Giovanniego de Macque’a na tle życia muzycznego Neapolu u progu XVII wieku”. Podejmowana przez lata refleksja i praktyka zawodowa zaowocowały pracą habilitacyjną: Msza alternatim we włoskiej i francuskiej muzyce liturgicznej XVII wieku, którą obroniła na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Krakowie w 2013 roku. W ramach tej pracy nagrała również dwie płyty CD z włoską i francuską muzyką organową na przemian z chorałem gregoriańskim. Jako pedagog od r. 2005 pracuje w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie oraz w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prowadząc klasę organów i zajęcia z historii i praktyki chorału gregoriańskiego. 

Od jesieni 2014 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego uruchomiło nowy rodzaj spotkań ze śpiewem gregoriańskim – DIES GREGORIANI. „Dni gregoriańskie” mają na celu podtrzymywanie w ciągu roku więzi gregoriańskich z członkami Stowarzyszenia i zainteresowanymi śpiewem gregoriańskim. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Dies organizowane są w ośrodkach na terenie kraju. Jedno- lub dwudniowe spotkania mają charakter teoretyczno-praktyczny, które wypełniają wykłady, próby śpiewu uwieńczone sprawowaniem liturgii. 

„Za nami kolejne spotkanie ze śpiewem gregoriańskim – DIES GREGORIANI. Dziękujemy Susi Ferfoglia za cudowny dzień i wielki profesjonalizm!”

– napisał na stronie FB Chór Corda Cordi.

(fot. AISCGre – sekcja polska/fb)

Zostaw komentarz