|

Shatavari – wszechstronne korzyści dla zdrowia

Alternative Medicine Nature Herbal Organic Capsule Drug With Herbs Leaf Natural Supplements Healthy Good Life Wp
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Shatavari to inaczej szparag indyjski, który rośnie na terenie Indii, Himalajów i Sri Lanki. Od wieków stosuje się go w medycynie ajurwedyjskiej, aby wspomóc płodność i libido kobiet. Wspomniana roślina wykształciła mechanizmy przystosowawcze, żeby poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Jej właściwości adaptogenne z powodzeniem można wykorzystać u ludzi. Suplementację shatavari w sposób szczególny rekomenduje się kobietom. Poznaj wszechstronne korzyści dla zdrowia, jakie zapewnia szparag indyjski.

Shatavari i właściwości adaptogenne szparaga indyjskiego


VW_Berdychowski_400_150(1)

Lata 40. ubiegłego wieku przyniosły wyjątkowe odkrycie, do którego przyczyniły się szeroko zakrojone badania botaniczne. Biolodzy przyjrzeli się ponad 4000 gatunków roślin i grzybów, które znalazły zastosowanie w medycynie naturalnej. Kilkanaście z nich wykazywało cenne właściwości normalizujące, które, jak później dowiedziono, można z powodzeniem wykorzystać u ludzi. Łacińskie słowo adaptare znaczy przystosowywać, dlatego tę starannie wyselekcjonowaną grupę roślin i grzybów botanicy nazwali adaptogenami. Wspomniane zioła wspierają człowieka w sytuacjach stresowych i pomagają lepiej radzić sobie z napięciem nerwowym. Jednocześnie mogą przyczyniać się do odzyskania homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi organizmu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wszystkie adaptogeny są nietoksyczne, wolne od właściwości uzależniających i odurzających. W tej wąskiej grupie znajduje się także shatavari.Shatavari – poznaj naturalny sposób na stres i jego zgubne skutki

Szparag indyjski stanowi nieocenione wsparcie w sytuacjach stresowych, których doświadcza współczesny człowiek. Dawny mechanizm ewolucyjny dziś bardziej szkodzi, niż pomaga. Nasi przodkowie polowali na dzikie zwierzęta, dlatego wyrzut adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu zwiększał ich szanse na przetrwanie, gdy na horyzoncie pojawiał się drapieżnik. Pod wpływem ww. hormonów serce szybciej pompuje krew do mięśni szkieletowych, a wątroba uwalnia rezerwy glukozy. Ułatwia to podjęcie walki lub ucieczki. Dawniej stres miał charakter krótkotrwały, a po nim dość szybko następowała relaksacja. W rezultacie nie zakłócał prawidłowych funkcji ustroju na dłużej.

Dziś człowiek rzadko doświadcza realnego zagrożenia zdrowia i życia. Niestety, dawny mechanizm ewolucyjny wciąż działa tak samo. Reaguje na każdy, nawet najdrobniejszy sygnał o potencjalnym niebezpieczeństwie. Mózg stara się chronić człowieka i zwiększać jego szanse na przetrwanie, dlatego czasem bywa przewrażliwiony. Problemy w pracy, w związku, a nawet pozytywne zmiany takie jak ślub czy narodziny dziecka indukują stres. Skutkuje to wzrostem stężenia kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny we krwi, co z kolei przekłada się na spadek odporności, problemy hormonalne i wzrost ryzyka chorób układu krążenia.

Shatavari optymalizuje stężenie kortyzolu, przez co wspiera redukcję stresu. Zmniejsza tym samym ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób i zaburzeń. Zaleca się suplementację szparaga indyjskiego w stanach zwiększonego napięcia nerwowego.

Szparag indyjski na pamięć i koncentrację

Sprawna pamięć, dobra koncentracja i logiczne myślenie stanowią dziś cenne zasoby na rynku pracy. Zarówno technologie, jak i nauka nieustannie się rozwijają. Aby nadążyć za nowymi odkryciami, należy wykazać się dużą zdolnością do przyswajania informacji i integrowania ich z wcześniej uzyskaną wiedzą. Shatavari wspiera funkcje poznawcze, dlatego warto wprowadzić tę roślinę do codziennej diety w okresach zwiększonej aktywności intelektualnej.

Shatavari – naturalne wsparcie dla kobiecej płodności

Shatavari wspomaga gospodarkę hormonalną kobiet, która coraz częściej ulega zachwianiu wskutek doświadczanego stresu. Przewlekłe napięcie nerwowe zaostrza objawy PMS, przekłada się na nieregularne miesiączki i utrudnia zajście w ciążę. Ma także zgubny wpływ na kobiece libido. Gdy w życiu kobiety pojawia się stres, stanowi on informację dla jej układu rozrodczego, że to nie jest dobry moment na ciążę. W rezultacie spada prawdopodobieństwo poczęcia. Shatavari wspiera optymalizację stężenia kortyzolu w ustroju, co może przyczyniać się do przywrócenia równowagi hormonalnej u kobiet.  Rekomenduje się suplementację szparaga indyjskiego przy nieregularnych i bolesnych miesiączkach, problemach z płodnością, PMS i spadku popędu seksualnego.

Shatavari dla kobiet w okresie menopauzalnym 

Warto zaznaczyć, że shatavari przynosi dobre rezultaty zarówno u kobiet w wieku reprodukcyjnym, jak i menopauzalnym. W przypadku przekwitania dostarcza fitoestrogeny, które mogą przyczyniać się do złagodzenia uciążliwych objawów. Wspomniane substancje wykazują bowiem duże podobieństwo strukturalne do żeńskich hormonów płciowych. Szparag indyjski wraz z korzeniem maca wchodzi w skład Królowej, czyli autorskiej mieszanki adaptogenów od polskiej firmy zielarskiej Mother`s Protect.

Zostaw komentarz