|

Shatavari – wszechstronne korzyści dla zdrowia

Alternative Medicine Nature Herbal Organic Capsule Drug With Herbs Leaf Natural Supplements Healthy Good Life Wp

Shatavari to inaczej szparag indyjski, który rośnie na terenie Indii, Himalajów i Sri Lanki. Od wieków stosuje się go w medycynie ajurwedyjskiej, aby wspomóc płodność i libido kobiet. Wspomniana roślina wykształciła mechanizmy przystosowawcze, żeby poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Jej właściwości adaptogenne z powodzeniem można wykorzystać u ludzi. Suplementację shatavari w sposób szczególny rekomenduje się kobietom. Poznaj wszechstronne korzyści dla zdrowia, jakie zapewnia szparag indyjski.

Shatavari i właściwości adaptogenne szparaga indyjskiego

Reklama VW Berdychowski

Lata 40. ubiegłego wieku przyniosły wyjątkowe odkrycie, do którego przyczyniły się szeroko zakrojone badania botaniczne. Biolodzy przyjrzeli się ponad 4000 gatunków roślin i grzybów, które znalazły zastosowanie w medycynie naturalnej. Kilkanaście z nich wykazywało cenne właściwości normalizujące, które, jak później dowiedziono, można z powodzeniem wykorzystać u ludzi. Łacińskie słowo adaptare znaczy przystosowywać, dlatego tę starannie wyselekcjonowaną grupę roślin i grzybów botanicy nazwali adaptogenami. Wspomniane zioła wspierają człowieka w sytuacjach stresowych i pomagają lepiej radzić sobie z napięciem nerwowym. Jednocześnie mogą przyczyniać się do odzyskania homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi organizmu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wszystkie adaptogeny są nietoksyczne, wolne od właściwości uzależniających i odurzających. W tej wąskiej grupie znajduje się także shatavari.

Shatavari – poznaj naturalny sposób na stres i jego zgubne skutki

Szparag indyjski stanowi nieocenione wsparcie w sytuacjach stresowych, których doświadcza współczesny człowiek. Dawny mechanizm ewolucyjny dziś bardziej szkodzi, niż pomaga. Nasi przodkowie polowali na dzikie zwierzęta, dlatego wyrzut adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu zwiększał ich szanse na przetrwanie, gdy na horyzoncie pojawiał się drapieżnik. Pod wpływem ww. hormonów serce szybciej pompuje krew do mięśni szkieletowych, a wątroba uwalnia rezerwy glukozy. Ułatwia to podjęcie walki lub ucieczki. Dawniej stres miał charakter krótkotrwały, a po nim dość szybko następowała relaksacja. W rezultacie nie zakłócał prawidłowych funkcji ustroju na dłużej.

Dziś człowiek rzadko doświadcza realnego zagrożenia zdrowia i życia. Niestety, dawny mechanizm ewolucyjny wciąż działa tak samo. Reaguje na każdy, nawet najdrobniejszy sygnał o potencjalnym niebezpieczeństwie. Mózg stara się chronić człowieka i zwiększać jego szanse na przetrwanie, dlatego czasem bywa przewrażliwiony. Problemy w pracy, w związku, a nawet pozytywne zmiany takie jak ślub czy narodziny dziecka indukują stres. Skutkuje to wzrostem stężenia kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny we krwi, co z kolei przekłada się na spadek odporności, problemy hormonalne i wzrost ryzyka chorób układu krążenia.

Shatavari optymalizuje stężenie kortyzolu, przez co wspiera redukcję stresu. Zmniejsza tym samym ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób i zaburzeń. Zaleca się suplementację szparaga indyjskiego w stanach zwiększonego napięcia nerwowego.

Szparag indyjski na pamięć i koncentrację

Sprawna pamięć, dobra koncentracja i logiczne myślenie stanowią dziś cenne zasoby na rynku pracy. Zarówno technologie, jak i nauka nieustannie się rozwijają. Aby nadążyć za nowymi odkryciami, należy wykazać się dużą zdolnością do przyswajania informacji i integrowania ich z wcześniej uzyskaną wiedzą. Shatavari wspiera funkcje poznawcze, dlatego warto wprowadzić tę roślinę do codziennej diety w okresach zwiększonej aktywności intelektualnej.

Shatavari – naturalne wsparcie dla kobiecej płodności

Shatavari wspomaga gospodarkę hormonalną kobiet, która coraz częściej ulega zachwianiu wskutek doświadczanego stresu. Przewlekłe napięcie nerwowe zaostrza objawy PMS, przekłada się na nieregularne miesiączki i utrudnia zajście w ciążę. Ma także zgubny wpływ na kobiece libido. Gdy w życiu kobiety pojawia się stres, stanowi on informację dla jej układu rozrodczego, że to nie jest dobry moment na ciążę. W rezultacie spada prawdopodobieństwo poczęcia. Shatavari wspiera optymalizację stężenia kortyzolu w ustroju, co może przyczyniać się do przywrócenia równowagi hormonalnej u kobiet.  Rekomenduje się suplementację szparaga indyjskiego przy nieregularnych i bolesnych miesiączkach, problemach z płodnością, PMS i spadku popędu seksualnego.

Shatavari dla kobiet w okresie menopauzalnym 

Warto zaznaczyć, że shatavari przynosi dobre rezultaty zarówno u kobiet w wieku reprodukcyjnym, jak i menopauzalnym. W przypadku przekwitania dostarcza fitoestrogeny, które mogą przyczyniać się do złagodzenia uciążliwych objawów. Wspomniane substancje wykazują bowiem duże podobieństwo strukturalne do żeńskich hormonów płciowych. Szparag indyjski wraz z korzeniem maca wchodzi w skład Królowej, czyli autorskiej mieszanki adaptogenów od polskiej firmy zielarskiej Mother`s Protect.