||||

O inwestycjach na rok 2024 w powiecie śremskim. Co w planach ma Starostwo Powiatowe w Śremie?

Zenon Jahns Starosta Sremski
Starosta Zenon Jahns / fot. arch. red. (J. Zalewski)
Co o tym sądzisz?
+1
15
+1
5
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Wraz z nowym rokiem przychodzą nowe plany i pomysły, a także inwestycje. Starostwo Powiatowe w Śremie o koncepcji rozwoju na rok 2024. Co się szykuje?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Starosta Śremski Zenon Jahns podsumował miniony rok 2023 jako udany. Z optymizmem patrzy także w kolejne miesiące, ale już roku 2024. Jakie są planowane inwestycje? Na jakiej dziedzinie skupi się Starostwo Powiatowe w Śremie? Przeczytamy w wywiadzie poniżej.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Jak by Pan podsumował miniony rok dla Starostwa Powiatowego w Śremie? Czy są jakieś szczególne osiągnięcia lub wyzwania, które chciałby Pan wyróżnić?Ubiegły rok był rokiem spokojnym. Bardzo dobrym dla starostwa i jednostek powiatowych w Śremie, w tym szpitala. Nie mieliśmy większych problemów. Właściwie to życzyłbym sobie, żeby ten rok, w którym obecnie jesteśmy był taki sam jak ubiegły. Jeżeli chodzi o wyzwania to takich najpilniejszych wyzwań nie mamy. My realizujemy plan taki bardziej wieloletni. Mamy nakreślone zadania i je realizujemy.

Wyzwania się realizuje. Z wyzwań w powiecie to zawsze był szpital, ponieważ wiadomo, że będziemy tam przebudowywać cały SOR, czyli ratownictwo. Będziemy budować pracownię endoskopową. To jest tam łącznie na kwotę 15 mln więc jest to przedsięwzięcie olbrzymie. Natomiast pozostałe sprawy jeśli chodzi o powiat to sytuacja jest stabilna.

Ogólny stan finansowy szpitali powiatowych w całym kraju jest trudny. Również nasz śremski szpital borykał się z problemami pieniężnymi. W jaki sposób rozwiązano te trudności?

Jeżeli chodzi o Szpital Powiatowy w Śremie to mieszkańcy przecież pamiętają zadłużenie tego szpitala na 130 mln złoty. Z tym zadłużeniem, żeśmy sobie poradzili w roku 2018. Wierzyciele zostali spłaceni z tych wierzytelności, które posiadali i w tej chwili szpital jest czyściutki.

Jakie są główne plany inwestycyjne Starostwa na rok 2024? W jakich dziedzinach skupią się te inwestycje i które z nich uważa Pan za najbardziej potrzebne dla rozwoju powiatu?

W tej chwili my ten plan inwestycyjny realizujemy od wielu lat. W ostatnich 8 latach zmodernizowaliśmy 200 kilometrów dróg powiatowych. Nie inaczej będzie w tym roku.

W tym roku również planujemy na drogi przeznaczyć 12 mln złotych. Główną taką inwestycją drogową będzie przebudowa drogi pomiędzy Brodnicą, a Żabnem – gdzie jest granica z powiatem poznańskim. Będziemy przebudowywać również przy tej drodze chodniki w samej Brodnicy. To jest inwestycja łącznie na pięć i pół mln złoty jeśli chodzi o drogi.

Natomiast mamy również poważną inwestycję jeśli chodzi o rozbudowę szkół, ponieważ będziemy rozbudowywać Zespół Szkół Specjalnych i Zespół Szkół Technicznych. To jest też inwestycja na łączną kwotę 8 mln złoty.

Tak jak już od wielu lat również prowadzimy mniejsze inwestycje w każdej szkole. Na przykład w tym roku przeznaczymy 500 tys. w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie. Po 200 tys. w Zespole Szkół Politechnicznych. W LO inwestycję mamy na 700 tys. dot. wymiany parkietu i modernizację sali gimnastycznej. Będziemy również remontować Zespół Szkół Ekonomicznych. Sale lekcyjne, hole… Na kwotę też ok. 500 tys. W każdej szkole coś robimy. Praktycznie prawie co roku. Także żadna szkoła nie jest pomijana.

Jaką strategię rozwoju przyjęło Starostwo Powiatowe w Śremie?

Strategia rozwoju niewiele się różni od planowanego budżetu. Główna strategia polega na tym, żeby tak zarządzać powiatem i jednostkami aby nie powstawały problemy finansowe tych jednostek, czyli wydawać tyle ile jest dochodów. My nie zaciągamy od 5 lat żadnych kredytów ani obligacji skarbowych. Wszystko co wykonujemy, wykonujemy ze środków własnych i środków pozyskanych z Narodowego Funduszu dróg, i z Polskiego Ładu.

Właśnie taka polityka jeżeli jest prowadzona i jest wszystko dopilnowane to wtedy nie powstają problemy, a jak nie powstają problemy to nie ma później wyzwań aby te problemy likwidować. Na tym to polega. Samorząd niewiele w tym sensie różni się od przedsiębiorstwa, ponieważ zarządzanie jest podstawą, żeby wszystko działało tak jak powinno i nie było problemów. A wyzwań zawsze można narzucać sobie wiele, ale niekiedy te wyzwania mijają się z rzeczywistością. My wykonujemy tyle na ile nas stać.

2 komentarze

  1. Starosta i radni zapomnieli że istnieje problem dróg i komunikacji na osiedlu Zbrudzewo, mieszkańcy taplają się w błocie a samochody gubią zawieszenia o sklepiku z podstawowymi artykułami żywnościowymi też nie wspomnę a oświetlenie ulic leży w świecie marzeń mieszkańców.

    1. Jak deweloper buduje w szczerym polu osiedle bo wyrwał za grosze ziemię to miejsce pretęsje do deweloper a nie do miasta. Bo są inne starsze miejscowości które czekają na inwestycję dłużej jak wasze osiedle istnieje.

Zostaw komentarz