Jak podnieść standard energetyczny w starym domu i zaoszczędzić na energii?

Fh1nviqv
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wiele osób, szukając własnego lokum, decyduje się na zakup domu z rynku wtórnego. Stare budownictwo może być piękne, ale też tego typu inwestycja związana jest z wyzwaniami dotyczącymi remontów i dostosowania warunków mieszkaniowych do obecnych standardów. Modernizacja to nie tylko kwestia estetyki i zgodności z nowoczesnymi normami, ale też strategia, która ma na celu optymalizację zużycia energii i poprawienie komfortu cieplnego. Jednym z problemów związanych użytkowaniem budynku jest brak szczelności. Jak sobie z tym poradzić?


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Punkt pierwszy – badanie strat ciepła w budynku


Berdychowski Wv

Żeby rozwiązać problem z przeciągami, wilgocią i stratą ciepła, potrzebna jest termomodernizacja budynku. Bez przeprowadzania wcześniejszych profesjonalnych badań, które pozwalają precyzyjnie oszacować przyczyny niedogodności, to działanie w ciemno. Zanim podejmie się inwestycji docieplenia, czy też wymiany instalacji i urządzeń grzewczych, właściwe jest skorzystanie z audytu energetycznego. Fachowcy, używając specjalistycznego sprzęt, by określić zapotrzebowanie energetyczne obiektu, zidentyfikować obszary strat ciepła i ocenić efektywność systemów energetycznych. Przeprowadzając szczegółową analizę, przedstawiają raport, który dokładnie określa punkty wymagające napraw i modernizacji. Eksperci wykorzystują m.in. badanie termowizyjne lub blower test door.

Badanie kamerą termowizyjną

Termowizja to technika, która pozwala określić obszary, gdzie ucieka ciepło przez rejestrowanie promieniowania podczerwonego, które emitują obiekty i wychwytywanie różnic temperaturowych. Miejsca, gdzie temperatura jest niższa, wskazują na słabszą izolację termiczną i brak szczelności.

  Eleganckie i modne dodatki do stylizacji - rajstopy damskie

Blower Door Test

W celu lokalizacji nieszczelności, które obniżają temperaturę w pomieszczeniach, wykonywany jest Blower Door Test. Badanie, dzięki któremu można poznać powód infiltracji powietrza, przeprowadzane jest przed i po dużej modernizacji obiektu. Można zaznaczyć w umowie z wykonawcą remontu prawo do wykonania testu i zobligować go do naprawy ewentualnych niedociągnięć w przypadku wykrycia nieszczelności. Wymusza to większą staranność podczas wykonywania pracy. Dla osób chcących sprzedać nieruchomość potwierdzenie energooszczędności może być jedną z zalet wartą podkreślenia.

Skuteczna termomodernizacja

Po przeprowadzeniu dokładnej analizy można rozpocząć prace dociepleniowe. Obejmują one zwykle izolację termiczną ścian oraz dachu, wymianę okien lub drzwi – około 20-30% ciepła może uciekać z pomieszczeń właśnie przez niewłaściwą stolarkę okienną i drzwiową – zły montaż, nieprawidłową izolację i inne niedociągnięcia, usterki i wypatrzenia w tym obszarze. Kolejnym ważnym punktem w termomodernizacji budynku jest wymiana systemu grzewczego, zastosowanie nowoczesnych urządzeń do ogrzewania domu. Również dobrym sposobem, by wpłynąć na energooszczędność, jest zamontowanie i stosowanie termostatów, ustawianie optymalnej temperatury na dzień i na noc, oraz programowanie niższych temperatur na czas, gdy nikt nie przebywa w domu.

Wprowadzenie tych ulepszeń może podwyższyć klasę energetyczną budynku – termocent.com/klasy-energetyczne-budynku/, a tym samym przełożyć się na większy komfort mieszkania, podniesienie wartości nieruchomości i obniżenie kosztów eksploatacji. Jest również korzystne dla środowiska naturalnego — minimalizuje emisję zanieczyszczeń.

Zostaw komentarz